Ochorenie tohto orgánu výrazne zvyšuje riziko demencie. Nejde pritom o mozog

Demencia je ochorenie, ktoré výrazným spôsobom ovplyvňuje bežný život pacientov, ale aj ich rodiny. Pri diagnostike a liečbe pomáha najmä skoré rozoznávanie príznakov.
Demencia je ochorenie, pri ktorom dochádza k strate kognitívnych funkcií, ako je myslenie alebo pamäť, do takej miery, že to ovplyvňuje každodenný život pacienta a aktivity, ktoré vykonáva.
Demencia sa najčastejšie vyskytuje u ľudí v staršom veku, a napriek tomu, že jej príznaky sa do značnej miery podobajú na klasické príznaky starnutia, nejde o bežnú súčasť tohto procesu.
Okrem straty pamäte sa demencia prejavuje aj ťažkosťami pri rozprávaní, opakovaním otázok, používaním nezvyčajných slov na pomenovanie bežných predmetov aj impulzívnym správaním.
Keďže na demenciu dodnes neexistuje účinný liek, je potrebné v prvom rade dbať o prevenciu už v mladom veku. Len pamäťové cvičenia však v tomto prípade nestačia – ako naznačuje výskum publikovaný v žurnále Age and Ageing, o zvýšenom riziku ochorenia svedčí aj zhoršovanie funkcie obličiek u starších dospelých.
Výsledky 10-ročnej štúdie podľa vedcov dokazujú, že keďže sú obličky aj mozog „koncové orgány, oboje sú náchylné na poškodenie ciev aj kvôli podobným anatomickým špecifikám“.
Výskumy už v minulosti poukazovali na častý výskyt kognitívnych ťažkostí u pacientov s pokročilým ochorením obličiek. Ohrození sú aj tí, ktorých trápia chronické ťažkosti s obličkami.
Nová štúdia sa zamerala na analýzu údajov, ktoré boli zozbierané v priebehu desiatich rokov a napokon zahŕňal vyše 6 tisíc účastníkov. U 306 z nich došlo v priebehu výskumu k vzniku demencie.
Vedci následne hodnotili vzťah novo vzniknutého ochorenia u pacientov s filtračným tempom obličiek, pričom dospeli k záveru, že čím bolo toto tempo pomalšie, tým viac prípadov demencie sa u takýchto pacientov vyskytovalo.
„Zlý a zhoršujúci sa stav obličiek sa u starších ľudí spája s vyšším rizikom demencie, čo však neprispieva k riziku porážky,“ uvádzajú vedci v štúdii. Riziko demencie u ľudí s poškodenými obličkami podľa nich pretrváva aj po zohľadnení hlavných kardiometabolických podmienok.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.