6 vecí, ktoré prispievajú k tvorbe bradavíc

Bradavice patria k často sa vyskytujúcim kožným problémom. Zväčša sú síce neškodné, no ich vzhľad môže potrápiť. Ako včas zabrániť ich tvorbe?
Vznik bradavíc súvisí s ľudským papilomavírusom (HPV), ktorého výskyt je veľmi častý a ľahko sa prenáša z človeka na človeka.
Existuje niekoľko spôsobov, pomocou ktorých sa dokážete zbaviť bradavíc, no prvoradá je prevencia. Ak nechcete riskovať ich vznik, dajte si pozor na týchto 6 faktorov.
1. Osuška
Najčastejšou chybou, ktorú robíme pri používaní osušiek a ručníkov, je, že sa o ne delíme. V tomto prípade netreba brať ohľad ani na to, že ide o členov rodiny – osušku by ste jednoducho mali mať vlastnú a nedeliť sa o ňu.
Ak niekto z vašej rodiny má bradavice, existuje veľká pravdepodobnosť, že pri používaní jednej osušky sa nimi „nakazíte“ aj vy. Rovnako by ste nemali medzi sebou zdieľať ani ďalšie hygienické pomôcky, napríklad manikúrové nožničky alebo pinzetu na obočie.
2. Suchá pokožka
Hydratácia pokožky je kľúčová pre jej mladistvý vzhľad bez vrások. Pravidelné nanášanie krému vás ale ochráni aj pred bradavicami. HPV totiž ľahšie prenikne cez trhliny suchej a popraskanej pokožky, kde vytvorí bradavicu.
3. Hryzenie nechtov
Zlozvyk, ktorí mnohí nedokážu prelomiť. Obhrýzanie nechtov je škodlivé nielen pre samotné nechty a zuby, ale aj pre pokožku prstov, na ktorej sa tak tvoria drobné ranky, cez ktoré ľahko prenikne vírus.
4. Chodenie naboso pri bazéne
Teplé a vlhké prostredie na plavárni alebo kúpalisku je ideálne na množenie baktérií. Tie ľahko prenikajú do navlhnutej a zmäkčenej pokožky, kde môžu spôsobiť tvorbu bradavíc. Ak sa chcete vyhnúť tejto nepríjemnosti a ďalším poraneniam chodidiel, pred kúpaním a po ňom si vždy nasaďte šľapky.
5. Ranky bez ošetrenia
Aj pri drobnom porezaní si treba ranu ošetriť a zalepiť leukoplastom. V prvom rade to urýchli hojenie, ale tiež zabráni vzniku bradavice. Ak si ranu neošetríte a nezalepíte, môže prísť do kontaktu s HPV, ktorému nič nebráni preniknúť pod pokožku.
6. Holenie cez bradavicu
Holenie slúži na odstránenie chĺpkov, a nie bradavíc a iných kožných nedokonalostí! Ak už bradavicu máte, určite sa k nej žiletkou ani len nepriblížte. Pri jej zasiahnutí by ste totiž mohli preniesť vírus do iných častí pokožky, ktorá ostáva po holení podráždená a náchylná na nakazenie. Pouvažujte preto nad inými metódami odstraňovania chĺpkov.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.