Tento príznak demencie si všimnete hneď ráno. Vyskytuje sa až u štvrtiny pacientov

Medzi najčastejšie známky demencie patrí strata pamäte. Mnohí pacienti sa ale stretávajú aj s ďalším príznakom, ktorý je pozorovateľný najmä ráno po prebudení.
Demencia je neurodegeneratívna porucha, ktorá označuje celú škálu ochorení. S tým súvisí aj množstvo príznakov, akými sa táto porucha prejavuje. Väčšina z nich výrazne obmedzuje kvalitu života.
K najčastejšie sa vyskytujúcim druhom demencie patrí Alzheimerova choroba, ktorá je známa predovšetkým kvôli oslabovaniu pamäte pacientov. To však nie je jej jediný príznak.
Príznaky Alzheimerovej choroby sa často týkajú aj spánku. S poruchami spánku sa stretáva 25 percent pacientov s miernou demenciou a až polovica pacientov s pokročilou demenciou. Príznaky sa okrem toho časom zvyknú zhoršovať.
K najčastejším spánkovým problémom, ktoré trápia pacientov s demenciou, patrí nadmerná ospalosť počas dňa, nespavosť počas noci a ťažkosti so zaspávaním. Časté je aj prebúdzanie sa počas noci alebo ranné vstávanie ešte pred budíkom.
Vedci zatiaľ chápu spojenie medzi demenciou a spánkovými poruchami veľmi nejednoznačne. Dosiaľ nie je isté, či nedostatočný spánok môže za oslabenú funkciu nervovej sústavy, alebo je to naopak. Podľa niektorých je možné vzájomné pôsobenie obidvoch činiteľov na seba navzájom.
Niektoré výskumy naznačujú, že za zhoršeným spánkom aj vznikom Alzheimerovej choroby môže stáť hromadenie amyloidových bielkovín v mozgu. Tieto látky sa tiež spájajú s ťažkosťami s ukladaním spomienok v pamäti počas spánku. Ďalšie štúdie zas naznačujú, že nedostatok spánku prispieva k neschopnosti tela odstrániť amyloidové bielkoviny z mozgu.
Lekári aj vedci sa preto dôvodne domnievajú, že zlepšenie kvality spánku môže mať výrazný vplyv na zníženie rizika vzniku Alzheimerovej choroby.
Prvé príznaky Alzheimerovej choroby
Prvotné príznaky Alzheimerovej choroby sú často prehliadané alebo pripisované klasickým známkam starnutia. Najvýraznejšou zmenou je u väčšiny pacientov strata pamäti. Okrem toho je možné pozorovať aj niektoré z týchto príznakov:
- zabúdanie na nedávne rozhovory a udalosti
- zabúdanie na to, kde v domácnosti sa nachádzajú odložené predmety
- zabúdanie na názvy miest a predmetov
- neschopnosť spomenúť si na správne pomenovanie predmetov
- opakované kladenie tých istých otázok
- ťažkosti s rozhodovaním
- neochota skúšať nové veci, malá prispôsobivosť

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.