Tieto deti sú náchylnejšie na hnitie zubov. Dá sa to však zvrátiť

Ani pravidelné prehliadky u zubára často nedokážu zabrániť hnitiu zubov u týchto detí. Bližšie informácie poskytuje rozsiahla meta-analýza.
Ku hnitiu zubov dochádza pri rozsiahlom poškodení chrupu zubným povlakom, ktorý premieňa cukry na kyselinu. Nahromadenie povlaku vedie k ďalším problémom, vrátane zubných kazov, poškodení ďasien a abscesom.
Ku hnitiu zubov najčastejšie prispievajú sladké jedlá a nápoje a nedostatočná ústna hygiena. Problém, s ktorým sa stretávajú mnohí dospelí, často postihuje aj deti, pričom ohrozenejšie sú údajne tie z bohatších rodín.
Austrálski vedci v meta-analýze poukazujú na to, že ani privilégiá prameniace z majetnosti a vzdelania nedokážu zastaviť škody spôsobené malinovkami, džúsmi a energetickými nápojmi. K tomuto výsledku dospeli po preskúmaní štúdií z 30 krajín na viac ako 60 tisíc účastníkoch vo veku 6 až 79 rokov.
K najhorším prípadom hnitia zubov dochádza u žiakov základných škôl, ktorých rodičia majú vyššie vzdelanie a vyšší príjem.
„Bohatí v mnohých krajinách majú jednoduchý prístup k malinovkám, energetickým nápojom a baleným džúsom,“ hovorí Khaled Ahmed z Austrálskej univerzity s tým, že aj diétne nápoje a nápoje bez cukru alebo s nízkym obsahom cukru tvoria v ústach nebezpečné kyslé prostredie.
Opotrebovaniu zubov sa počas života nevyhne nikto z nás, ale jeho miera je čiastočne závislá aj od faktorov, ktoré sa postupom času menia. Napríklad v krajinách, kde sa tradične konzumujú kyslé jedlá, ako je ibištek, citrusy, tamarind a baobab, sa prípady hnitia zubov vyskytujú veľmi často. Strava však nie je to jediné, čo v tom zohráva rolu.
Štúdia poukazuje aj na to, že u dospelých s vyšším vzdelaním väčšinou nedochádza k patologickému opotrebovaniu zubov. Táto vzorka populácie sa totiž stravuje zdravšie a takisto viac dbá o ústnu hygienu.
Bohatší ľudia sa tiež tak často nestretávajú s ďalšími zdravotnými problémami, ako je pálenie záhy a cukrovka. Práve tieto ochorenia ďalej komplikujú dentálnu hygienu a starostlivosť o zuby.
„U dospelých s horším sociálno-ekonomickým postavením hrozí vyššie riziko opotrebovania zubov následkom nekvalitnej stravy, ďalších zdravotných ťažkostí, ako sú reflux kyseliny, porucha príjmu potravy či stres a depresia, ako aj obmedzeného prístupu k dentálnej starostlivosti,“ hovorí Ahmed.
Štúdia poukazuje aj na niektoré nedostatky kvalitnej starostlivosti o zuby. Napríklad používanie elektrickej zubnej kefky alebo kefky s tvrdými štetinami sa ukázalo ako jeden z faktorov, ktoré podporujú opotrebovanie zubov u dospelých.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.