• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 22.5.2022Meniny má Júlia, Juliana
22°Bratislava

Vedci varujú pred ďalším koronavírusom. Rozšíriť ho môžu asymptomatické hlodavce

  • 12:59 25.11.2021
  • New Jersey
Vedci varujú pred ďalším koronavírusom. Rozšíriť ho môžu asymptomatické hlodavce

Ďalší koronavírus by mohol pochádzať od potkanov.

Vedci varujú, že hlodavce môžu byť asymptomatickými nosičmi vírusov podobných SARS, čo znamená, že ďalší koronavírus môže pochádzať od potkanov. Výskumníci z Princetonskej univerzity vykonali genómovú analýzu rôznych druhov cicavcov, pričom sa zamerali špecificky na receptory, na ktoré sa viažu vírusy SARS.

Našli dôkazy, že niektoré druhy hlodavcov boli v minulosti opakovane vystavené koronavírusom podobným SARS, čo viedlo k tomu, že si pravdepodobne vyvinuli určitú úroveň rezistencie. Tieto závery publikovali v časopise PLOS Computational Biology.

Vírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, je „zoonotický“, čo znamená, že prešiel zo zvieraťa na človeka. Predchádzajúci výskum ukázal, že netopiere môžu byť hostiteľmi mnohých SARS vírusov bez toho, aby vykazovali extrémne symptómy.

Identifikácia zvierat, ktoré môžu mať podobnú ochranu proti takýmto infekciám je životne dôležitá na predchádzanie budúcim pandémiám. Autori štúdie Sean King a Mona Singh z Princetonskej univerzity v New Jersey uviedli: "Naša štúdia naznačuje, že predkovia hlodavcov mohli mať opakované infekcie koronavírusmi podobnými SARS.“

Dodali, že im to pravdepodobne umožnilo získať „nejakú formu tolerancie alebo odolnosti voči koronavírusom podobným SARS v dôsledku týchto infekcií. To vyvoláva vzrušujúcu možnosť, že niektoré moderné druhy hlodavcov môžu byť asymptomatickými nosičmi koronavírusov podobných SARS - vrátane tých, ktoré možno ešte neboli objavené."

Vedci študovali takzvané ACE2 receptory, ktoré vírusy SARS používajú na vstup do buniek cicavcov a charakterizovali vývoj receptorov naprieč rôznymi druhmi cicavcov.

Tím zistil, že u primátov a cicavcov, o ktorých nie je známe, že sú hostiteľmi SARS, nebolo dostatok dôkazov o minulej adaptácii v receptoroch ACE2, kvôli čomu sme dne zraniteľní voči symptomatickým prípadom ochorenia.

Medzi hlodavcami však genómová analýza odhalila vzor rýchleho vývoja vo väzbovom rozhraní ACE2. Dôkazom bola väčšia diverzita v aminokyselinových sekvenciách, ktoré kódujú receptor.

To naznačuje, že niektoré druhy hlodavcov boli pravdepodobne v priebehu svojho vývoja opakovane vystavené koronavírusom podobným SARS a v dôsledku toho mohli získať určitú formu tolerancie voči týmto typom infekcií.

Podľa vedcov bude ďalší výskum adaptácie zvieracích hostiteľov koronavírusov dôležitý na pochopenie toho, ktoré zvieratá si možno prispôsobili mechanizmy tolerancie prostredníctvom dávnych expozícií a môžu byť nosičmi vírusov podobných SARS.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, eurekalert.org, journals.plos.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vesmírna loď Starliner po prvý raz úspešne pristála na ISS

Vesmírna loď Starliner po prvý raz úspešne pristála na ISS

VČERA - 8:21Veda

Bezpilotná vesmírna loď Starliner spoločnosti Boeing sa v piatok večer vôbec po prvý raz úspešne pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), informuje agentúra DPA.

Ako dlho môžete mať pozitívne testy na COVID-19? Pozor na údaj z antigénového testu

Ako dlho môžete mať pozitívne testy na COVID-19? Pozor na údaj z antigénového testu

19:35 14.05.2022Veda

Mnohým ľuďom vychádzajú pozitívne PCR testy aj dlho po vymiznutí príznakov.

Rakovina pankreasu: Prelomový objav pomôže s liečbou

Rakovina pankreasu: Prelomový objav pomôže s liečbou

9:04 13.05.2022Veda

Vedcom sa podarilo identifikovať príčinu vzniku rakoviny pankreasu.

Na Marse sa odohrajú veľké zmeny. Bývalý šéf NASA prezradil, čo čaká Červenú planétu

Na Marse sa odohrajú veľké zmeny. Bývalý šéf NASA prezradil, čo čaká Červenú planétu

9:47 28.04.2022Veda

Bývalý vedúci amerického leteckého a vesmírneho úradu opísal spôsob, akým môže ľudstvo prispieť k obrovským zmenám na Marse.

Vedci objavili baktérie, ktoré môžu súvisieť s rakovinou prostaty

Vedci objavili baktérie, ktoré môžu súvisieť s rakovinou prostaty

11:43 25.04.2022Veda

Britskí vedci objavili päť druhov baktérií, ktoré by mohli mať súvis so vznikom a zhoršovaním rakoviny prostaty.