• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 9.12.2021Meniny má Izabela
Bratislava

Vedci varujú pred ďalším koronavírusom. Rozšíriť ho môžu asymptomatické hlodavce

  • 12:59 25.11.2021
  • New Jersey
Vedci varujú pred ďalším koronavírusom. Rozšíriť ho môžu asymptomatické hlodavce

Ďalší koronavírus by mohol pochádzať od potkanov.

Vedci varujú, že hlodavce môžu byť asymptomatickými nosičmi vírusov podobných SARS, čo znamená, že ďalší koronavírus môže pochádzať od potkanov. Výskumníci z Princetonskej univerzity vykonali genómovú analýzu rôznych druhov cicavcov, pričom sa zamerali špecificky na receptory, na ktoré sa viažu vírusy SARS.

Našli dôkazy, že niektoré druhy hlodavcov boli v minulosti opakovane vystavené koronavírusom podobným SARS, čo viedlo k tomu, že si pravdepodobne vyvinuli určitú úroveň rezistencie. Tieto závery publikovali v časopise PLOS Computational Biology.

Vírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, je „zoonotický“, čo znamená, že prešiel zo zvieraťa na človeka. Predchádzajúci výskum ukázal, že netopiere môžu byť hostiteľmi mnohých SARS vírusov bez toho, aby vykazovali extrémne symptómy.

Identifikácia zvierat, ktoré môžu mať podobnú ochranu proti takýmto infekciám je životne dôležitá na predchádzanie budúcim pandémiám. Autori štúdie Sean King a Mona Singh z Princetonskej univerzity v New Jersey uviedli: "Naša štúdia naznačuje, že predkovia hlodavcov mohli mať opakované infekcie koronavírusmi podobnými SARS.“

Dodali, že im to pravdepodobne umožnilo získať „nejakú formu tolerancie alebo odolnosti voči koronavírusom podobným SARS v dôsledku týchto infekcií. To vyvoláva vzrušujúcu možnosť, že niektoré moderné druhy hlodavcov môžu byť asymptomatickými nosičmi koronavírusov podobných SARS - vrátane tých, ktoré možno ešte neboli objavené."

Vedci študovali takzvané ACE2 receptory, ktoré vírusy SARS používajú na vstup do buniek cicavcov a charakterizovali vývoj receptorov naprieč rôznymi druhmi cicavcov.

Tím zistil, že u primátov a cicavcov, o ktorých nie je známe, že sú hostiteľmi SARS, nebolo dostatok dôkazov o minulej adaptácii v receptoroch ACE2, kvôli čomu sme dne zraniteľní voči symptomatickým prípadom ochorenia.

Medzi hlodavcami však genómová analýza odhalila vzor rýchleho vývoja vo väzbovom rozhraní ACE2. Dôkazom bola väčšia diverzita v aminokyselinových sekvenciách, ktoré kódujú receptor.

To naznačuje, že niektoré druhy hlodavcov boli pravdepodobne v priebehu svojho vývoja opakovane vystavené koronavírusom podobným SARS a v dôsledku toho mohli získať určitú formu tolerancie voči týmto typom infekcií.

Podľa vedcov bude ďalší výskum adaptácie zvieracích hostiteľov koronavírusov dôležitý na pochopenie toho, ktoré zvieratá si možno prispôsobili mechanizmy tolerancie prostredníctvom dávnych expozícií a môžu byť nosičmi vírusov podobných SARS.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, eurekalert.org, journals.plos.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto technické zariadenia ročne zabijú milióny ľudí. Stačí ich pritom obmedziť

Tieto technické zariadenia ročne zabijú milióny ľudí. Stačí ich pritom obmedziť

DNES - 11:07Veda

Stačí zmeniť len málo na to, aby sme ročne zachránili milióny ľudských životov po celom svete.

Vedci: Pri predpovedaní globálnej katastrofy sme sa mýlili

Vedci: Pri predpovedaní globálnej katastrofy sme sa mýlili

7:21 02.12.2021Veda

Cambridgeskí vedci priznali chybu. Ku katastrofickému scenáru, ktorý ohrozuje celú planétu, môže dôjsť oveľa skôr.

Revolučný objav: Táto žuvačka zachytí 95 % častíc nového koronavírusu

Revolučný objav: Táto žuvačka zachytí 95 % častíc nového koronavírusu

21:32 24.11.2021Veda

Vedci našli nový spôsob, ako sa ľudia môžu chrániť pred ochorením COVID-19.

NASA vyslala sondu, aby narazila do asteroidu

NASA vyslala sondu, aby narazila do asteroidu

9:57 24.11.2021Veda

NASA spustila misiu, ktorá otestuje ochranu Zeme pred zrážkou s asteroidom.