• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 9.12.2021Meniny má Izabela
Bratislava

Ženy, na túto chybu si v zime dajte pozor. Inak riskujete zdravie intímnych partií!

  • 20:07 21.11.2021
  • Bratislava
Ženy, na túto chybu si v zime dajte pozor. Inak riskujete zdravie intímnych partií!

Počas zimných mesiacov sa všetci babušíme do teplého oblečenia. Kto by však čakal, že zima dokáže preniknúť aj do tých najintímnejších častí tela? Dokáže sa tu dokonca postarať o poriadny rozruch.

Chladné zimné dni neznamenajú len to, že sa nám dostáva menej slnečného svetla. Zima tiež škodí našej pokožke a perám, ktoré sú v mínusových teplotách vysušené a popraskané.

Jedna z vecí, ktoré vie zima poznačiť, hoci si to málokedy uvedomujeme, sú intímne partie. Studený a suchý vzduch najviac škodí ženskej intimite od novembra až po február, keď môže zapríčiniť vysychanie pošvy, čo má za následok okrem iného aj bolesti pri pohlavnom styku.

Podľa zdravotníčky Stephanie Taylorovej môže suchý zimný vzduch za to, že pošva počas zimy vysychá. Na tento problém našťastie existuje riešenie.

„Tak, ako črevá, aj pošva má vyvinutý krehký mikrobiálny ekosystém, známy ako mikrobióm,“ hovorí pre britský denník Mail Online výživová poradkyňa Claire Fossová. „Niektoré zo zimných aktivít, ako sú horúce kúpele a nosenie teplého oblečenia, vytvárajú skvelý priestor pre vznik 'zimnej pošvy',“ dodáva Fossová.

Doprajte si voľnosť

Nepríjemným následkom „zimnej pošvy“, ako tento stav lekári nazývajú, sa dokážete vyhnúť pomocou prevencie.

V prvom rade sa odporúča zvlášť počas zimných mesiacov dbať na kvalitu spodnej bielizne aj ostatných spodných dielov oblečenia. Uprednostniť by ste mali predovšetkým bavlnu. Z času na čas tým nič nepokazíte, ak dáte pošve vydýchnuť, a neoblečiete si žiadnu spodnú bielizeň. Príležitosť sa poskytuje napríklad doma počas spánku.

Využite mikrovlnku

Hoci to znie nezvyčajne, v zime si viete pomôcť aj zohriatím spodnej bielizne v mikrovlnke. „Ak sa vám počas zimy opakovane vracajú kvasinkové infekcie, je možné, že sa pri praní bielizne nezbavujete všetkých kvasiniek a baktérií,“ vysvetľuje Fossová.

Choroboplodné zárodky z bielizne odstránite tak, že ju vyžehlíte alebo z práčky rovno vložíte do mikrovlnky na minútu alebo dve.

Sprchujte sa

Kúpanie v teplej vode môže narušiť prirodzené pH pošvy, a preto je vhodnejšie sa počas zimy sprchovať.

Častou chybou nielen počas zimy je aplikovanie hygienických produktov priamo do pošvy, čo je nielen zbytočné, keďže pošva sa čistí sama, ale až nebezpečné, pretože to môže viesť k ďalšiemu vysychaniu a podráždeniu.

Stravujte sa zdravo

Pri vianočnom stole sa všetci radi odviažeme. Ak ale patríte k ženám, ktoré majú časté problémy s kvasinkovými infekciami alebo so zápalom močových ciest, na jedlo a pitie by ste si mali dať pozor aj počas sviatkov.

„Sladké jedlá podporujú rast a tvorbu baktérií alebo kvasiniek,“ hovorí Fossová. „Ich konzumácia zvyšuje pravdepodobnosť vzniku bakteriálnej vaginózy, infekcií močových ciest a kandidózy.“

Užívajte probiotiká

Počas zimy vám prospejú probiotické doplnky, ktoré sú primárne zamerané na zdravie čriev, ale podporia aj zdravie mikroflóry v pošve. Predtým, ako ich začnete užívať, by ste sa ale mali poradiť s lekárom alebo lekárnikom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, dailymail.co.uk, dailystar.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Koľkokrát za deň navštívite záchod? Pozor, toto číslo poukazuje na smrteľné ochorenie

Koľkokrát za deň navštívite záchod? Pozor, toto číslo poukazuje na smrteľné ochorenie

20:05 05.12.2021Zdravie

Pravidelné vyprázdňovanie je podmienkou zdravého trávenia. Kedy však už možno hovoriť o probléme?

3 zmeny v hlase, ktoré poukazujú na prítomnosť neliečiteľného ochorenia

3 zmeny v hlase, ktoré poukazujú na prítomnosť neliečiteľného ochorenia

19:37 05.12.2021Zdravie

Neliečiteľné ochorenie nervovej sústavy postihuje celé telo. Len málo sa však hovorí o zmenách, ktoré sa prejavia v hlase pacientov.

5 kožných ochorení, ktoré si zamieňame so žihľavkou

5 kožných ochorení, ktoré si zamieňame so žihľavkou

18:05 05.12.2021Zdravie

Klasické prejavy žihľavky sa podobajú najmenej na päticu ďalších kožných ochorení. Zistite, ktoré sa vás v skutočnosti týka.

Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa

Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa

14:12 04.12.2021Zdravie

Koronavírus SARS-CoV-2 môže v druhej polovici tehotenstva napadnúť placentu tehotnej ženy a spôsobiť smrť jej nenarodeného dieťaťa, vyplýva z nezávislých štúdií holandských a izraelských vedcov.

Ako pomôcť slabnúcemu zraku? Toto treba spraviť hneď ráno

Ako pomôcť slabnúcemu zraku? Toto treba spraviť hneď ráno

7:51 03.12.2021Zdravie

Postupné slabnutie zraku dokážete zachrániť trojminútovou aktivitou. Kúra je však účinná len vtedy, keď sa vykoná ráno.