• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 9.12.2021Meniny má Izabela
Bratislava

4 najlepšie jedlá na raňajky, ktoré minimalizujú riziko nafukovania počas dňa

  • 6:33 07.11.2021
  • Bratislava
4 najlepšie jedlá na raňajky, ktoré minimalizujú riziko nafukovania počas dňa

Príznaky syndrómu dráždivého čreva (IBS, z angl. irritable bowel syndrome) sa v priebehu života vyskytnú u 10 až 20 percent populácie. Niektoré jedlá ich ale dokážu zmierniť.

Pacienti s IBS si musia dávať veľký pozor na vhodný výber jedál, ktoré nepodráždia ich trávenie. IBS je pritom chronické ochorenie, ktorého príznaky vyvoláva konzumácia jedál, ktoré telo nedokáže správne stráviť.

Medzi klasické príznaky IBS patrí aj zápcha, hnačka, nafukovanie a bolesť brucha.

Pacientom s IBS sa odporúča zapisovať si denný jedálniček a podľa neho zistiť, ktoré jedlá im nevyhovujú. Vo väčšine prípadov je vyhovujúca strava obsahujúca jedlá s nízkym obsahom FODMAP.

O tom, čo FODMAP znamená a prečo spôsobuje podráždenie tráviaceho traktu, sme už v minulosti písali. Dnes vás zoznámime so štyrmi raňajkovými tipmi, ktoré spadajú do kategórie bezpečných jedál, a pomôžu vám tak predísť nafukovaniu a iným ťažkostiam počas dňa.

1. Ovsená kaša

Vločky sú skvelým zdrojom rozpustnej vlákniny, ktorá pomáha udržiavať plynulosť trávenia a zabraňuje vzniku ťažkostí. Typ vlákniny, ktorý sa nachádza vo vločkách, sa nazýva betaglukán, a okrem zmienených účinkov dokáže tiež redukovať množstvo cholesterolu v krvi. Po jedle tiež prispieva k regulovaniu hladiny cukru v krvi.

2. Omeleta

Vajcia obsahujú množstvo bielkovín, takže ak si ich doprajete hneď na raňajky, dožičia vám pocit sýtosti po celý deň. Vajíčka okrem toho poskytujú kvantum možností, ako si ich pripraviť. Keďže niektorí ľudia s citlivými črevami môžu zle reagovať na žĺtka, na raňajky uprednostnia omeletu z bielok. K tomu neuškodí opražená zelenina, ktorá telu dodá vlákninu.

3. Praženica z tofu

Ak sa radšej chcete vyhnúť vajciam, neznamená to, že si obľúbenú praženicu nemôžete dopriať v menej tradičnej podobe. Skúste si ju napríklad pripraviť z tofu, ktoré obsahuje veľa bielkovín a málo tuku. Kocku tofu rozdrvte vidličkou na panvici a niekoľko minút opekajte. Nezabudnite jedlo osoliť a okoreniť. K tofu sa takisto hodí aj zelenina.

4. Jogurt

Čistý biely jogurt obsahuje množstvo probiotík, ktoré pôsobia blahodarne na zdravé trávenie. Dôležité je, aby jogurt neobsahoval pridané sladidlá alebo čokoládu. Ak si ho chcete niečím spestriť, siahnite po ovocí, ako je banán, maliny alebo čučoriedky.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Koľkokrát za deň navštívite záchod? Pozor, toto číslo poukazuje na smrteľné ochorenie

Koľkokrát za deň navštívite záchod? Pozor, toto číslo poukazuje na smrteľné ochorenie

20:05 05.12.2021Zdravie

Pravidelné vyprázdňovanie je podmienkou zdravého trávenia. Kedy však už možno hovoriť o probléme?

3 zmeny v hlase, ktoré poukazujú na prítomnosť neliečiteľného ochorenia

3 zmeny v hlase, ktoré poukazujú na prítomnosť neliečiteľného ochorenia

19:37 05.12.2021Zdravie

Neliečiteľné ochorenie nervovej sústavy postihuje celé telo. Len málo sa však hovorí o zmenách, ktoré sa prejavia v hlase pacientov.

5 kožných ochorení, ktoré si zamieňame so žihľavkou

5 kožných ochorení, ktoré si zamieňame so žihľavkou

18:05 05.12.2021Zdravie

Klasické prejavy žihľavky sa podobajú najmenej na päticu ďalších kožných ochorení. Zistite, ktoré sa vás v skutočnosti týka.

Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa

Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa

14:12 04.12.2021Zdravie

Koronavírus SARS-CoV-2 môže v druhej polovici tehotenstva napadnúť placentu tehotnej ženy a spôsobiť smrť jej nenarodeného dieťaťa, vyplýva z nezávislých štúdií holandských a izraelských vedcov.

Ako pomôcť slabnúcemu zraku? Toto treba spraviť hneď ráno

Ako pomôcť slabnúcemu zraku? Toto treba spraviť hneď ráno

7:51 03.12.2021Zdravie

Postupné slabnutie zraku dokážete zachrániť trojminútovou aktivitou. Kúra je však účinná len vtedy, keď sa vykoná ráno.