4 dôvody, prečo by ste zo sprchy nemali ísť rovno do postele

Čistota v posteli je nevyhnutná pre kvalitný spánok. Tieto dôvody vás ale presvedčia o tom, že zo sprchy sa do postele netreba ponáhľať.
Len máloktorý pocit je lepší ako ten, keď si ľahneme do voňavej postele čistí a umytí priamo zo sprchy. Tento zvyk možno zabezpečuje komfort, ale z lekárskeho hľadiska nejde práve o najlepšiu voľbu. Existuje na to hneď niekoľko dôvodov.
1. Ťažšie zaspávanie
Áno, sprcha alebo kúpeľ navádza relaxačný pocit, ale paradoxne nám nepomáha skôr zaspať. Telu sa skôr darí privrieť oči, ak má mierne zníženú teplotu, čo rozhodne nepodporuje teplá alebo horúca sprcha alebo kúpeľ. Ak ste zvyknutí na večerné kúpanie, vykonajte ho najmenej 2 hodiny pred spánkom a zakončite ho sprchou s letnou až studenou vodou.
2. Búšenie srdca
Všimli ste si, že po horúcej sprche vám srdce bije rýchlejšie? Veda to dokáže jednoducho vysvetliť. Horúca voda totiž dvíha krvný tlak a pri dlhodobom pôsobení môže srdce vystaviť až nebezpečnému náporu. Pri rýchlom tepe je takmer nemožné zaspať, čo vedie k ponocovaniu.
3. Priberanie
Večera, sprcha, posteľ – takáto rutina znie ako z rozprávky, ale vaše telo sa vám za ňu veľmi neodvďačí. Ak sa totiž sprchujete rovno po jedle, teplota vody môže zmiasť tráviacu sústavu, čo napokon vedie k spomaleniu trávenia. Pri trávení je totiž dôležité, aby krv z ostatných častí tela prúdila najmä do brušnej dutiny. Tým, že zohrievate celé telo, ale podporujete jej prúdenie do všetkých jeho častí. Počkajte preto aspoň polhodinu po jedle predtým, ako sa osprchujete.
4. Poškodené vlasy
Ak si pri sprchovaní pravidelne zmývate aj vlasy, spánok je to najhoršie, čo im následne môžete dopriať. Spánok samotný im síce neškodí, ale ležaním na vankúši mokré vlasy môžete nadmerne poškodiť, a dôjde tak k ich lámaniu. Vankúšové obliečky okrem toho rýchlo vstrebávajú vlhkosť z vlasov, a tie potom ostanú suché a náchylné na tvorbu lupín a rast baktérií.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.