6 vedľajších účinkov, ktoré sa najčastejšie dostavujú po podaní tretej dávky vakcíny

Podávanie tretej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 je už vo väčšine sveta samozrejmosťou. Spájajú sa s ním ale niektoré vedľajšie účinky, na ktoré by pacienti mali byť pripravení.
Slovensko v septembri 2021 spustilo očkovanie treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Zaočkovať sa v prvom rade stihnú zdravotnícki zamestnanci, klienti zariadení sociálnych služieb a pacienti so zníženou imunitou. O očkovanie pritom netreba žiadať, štát bude pacientov prizývať sám.
Keďže Slovensko je v očkovaní treťou dávkou ešte len nováčik, na možné a časté vedľajšie účinky, ktoré s ním súvisia, sa pozreli iné krajiny, ktoré tento proces spustili skôr. Centrá pre kontrolu a prevenciu ochorení vo Veľkej Británii napríklad spracovali záznam z vestníka Morbidity and Mortality Weekly Report, na základe ktorého určili šesť najčastejších nežiaducich účinkov, s ktorými sa pacienti po očkovaní stretávajú.
Údaje pochádzajú od tisícov pacientov, ktorých tretíkrát zaočkovali proti covidu vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech alebo spoločnosti Moderna. Ide pritom najmä o ľudí s oslabenou imunitou. Ľudia mohli svoje skúsenosti odoslať ministerstvu zdravotníctva prostredníctvom mobilnej aplikácie s dostupným formulárom.
Z viac ako 12.500 zaočkovaných, ktorí vyplnili dotazník, sa 79,4 percenta stretlo s lokálnou reakciou, ako je svrbenie, bolesť alebo začervenanie na mieste vpichu. U 74,1 percenta zaočkovaných došlo k ďalším reakciám, ako je slabosť, bolesť svalov a bolesť hlavy. Následky sa zväčša dostavili deň po očkovaní.
Po druhej dávke vakcíny sa na lokálnu reakciu sťažovalo 77,6 percenta zaočkovaných a na závažnejšiu reakciu 76,5 zaočkovaných. Z toho vyplýva, že pacienti, ktorí sa nechajú zaočkovať treťou dávkou vakcíny, môžu očakávať podobné vedľajšie príznaky ako po očkovaní druhou dávkou.
Tretia dávka vakcíny proti koronavírusu sa poskytuje na zlepšenie ochrany pred ochorením COVID-19, ktorú ste získali už z predošlého očkovania, a zároveň predlžuje účinky ochrany pred koronavírusom.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.