Materské mlieko obsahuje protilátky aj desať mesiacov po prekonaní covidu

Protilátky proti covidu sa vylučujú do materského mlieka niekedy aj desať mesiacov po prekonaní tejto choroby, vyplýva z novej štúdie amerických vedcov.
Ako píše britský denník The Guardian, výskum priniesol dôkazy, že matka s protilátkami neutralizujúcimi vírus prenáša svoju nadobudnutú imunitu aj na svoje dojča. Bádatelia sa pritom domnievajú, že tieto protilátky dokážu využiť aj na liečbu dospelých ľudí s ťažkým priebehom pľúcnej choroby, ktorú spôsobuje vírus SARS-CoV-2.
Protilátky vylučované do materského mlieka po prekonaní covidu sú odlišné od imunoglobulínu G (IgG), ktorý telo produkuje po zaočkovaní - aj keď isté množstvo IgG sa do mlieka dostane.
Vedci objavili v materskom mlieku žien po covide najmä sekrečný imunoglobulín A (ScIgA), ktorý priľne na tkanivo respiračnej a tráviacej sústavy dieťaťa a tak ho chráni pred vírusom.
Skorší výskum síce potvrdil prítomnosť protilátok voči koronavírusu v materskom mlieku, doteraz však nebolo jasné, či sú schopné neutralizovať vírus a ako dlho ich matka vylučuje.
Doktorka Rebecca Powellová spolu s kolegami z newyorskej nemocnice Mount Sinai skúmali vzorky mlieka od 75 žien, ktoré prekonali covid. Zistili, že 88 percent z nich obsahovalo protilátky, z ktorých väčšina dokázala koronavírus neutralizovať, a týmto spôsobom zabrániť infekcii.
Sekrečný imunoglobulín A by bolo možné z mlieka extrahovať a využiť aj na liečbu dospelých osôb s ťažkým priebehom ochorenia, domnieva sa Powellová. Sliznice, ktoré sa nachádzajú aj v dýchacích cestách, sú totiž prirodzeným prostredím sekrečných IgA. „Veľmi dobre tam prežívajú a fungujú,“ priblížila Powellová.
Protilátky by mohol pacient užiť napríklad cez inhalátor, navrhla Powellová s tým, že „táto liečba by mohla byť veľmi efektívna v tom období, keď je osoba veľmi chorá, ale ešte nie je v stave, (keď musí byť prijatá na oddelenie intenzívnej starostlivosti).“
Powellovej tím tiež porovnal tri rôzne vakcíny a ich vplyv na množstvo proticovidových protilátok v mlieku. Všetky účastníčky štúdie očkované látkou od firmy Moderna mali v mlieku IgG a 71 percent z nich aj IgA. Po vakcíne Pfizer malo IgG 71 percent žien a IgA 51 percent. Po jednodávkovej vakcíne Johnson & Johnson (J&J) malo protilátky IgG 38 percent pacientok a IgA len 23 percent.
„Vieme, že hladina protilátok po RNA vakcínach je v porovnaní s inými očkovacími látkami extrémne vysoká. Na ochranu pred infekciou nepotrebujete nutne tak veľa protilátok, ale efektivita mlieka je závislá od ich vysokého množstva v krvi, odkiaľ sa prenášajú do mlieka. Vakcína produkuje menej protilátok, a preto sa ich menej dostalo aj do mlieka,“ vysvetlila Powellová.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.