Šťava z tejto zeleniny zlepšuje zdravie mozgu a krvný tlak

Pitie tejto zeleninovej šťavy dokáže výraze znížiť krvný tlak.
Pitie šťavy z červenej repy môže pomôcť zlepšiť zdravie mozgu a znížiť krvný tlak, uvádza výskum publikovaný v odbornom žurnále Redox Biology. Cviklová šťava je bohatá na anorganické dusičnany, podobne ako zeler, špenát, kapusta, fenikel, pór, petržlen, žerucha a šalát.
Dusičnan sa v ústach premieňa na oxid dusnatý, ktorý pomáha regulovať cievy a neurotransmitery. S vekom však ľudia produkujú menej oxidu dusnatého, čo súvisí s horším zdravím mozgu a vyšším krvným tlakom.
Vedci v štúdii dali 26 ľuďom vo veku 70 až 80 rokov dvakrát denne piť šťavu z červenej repy bohatú na dusičnany. V inom kontrolnom období pili placebo nápoj. Ukázalo sa, že keď pili šťavu z červenej repy, ich krvný tlak sa znížil v priemere o päť bodov. Prvá autorka štúdie Anni Vanhatalo uviedla:
"Sme skutočne nadšení z týchto zistení, ktoré majú dôležité dôsledky pre zdravé starnutie. Predchádzajúce štúdie porovnávali orálne baktérie mladých a starších ľudí a zdravých ľudí s tými, ktorí mali choroby, ale naša je prvá, ktorá týmto spôsobom testovala stravu bohatú na dusičnany.
Naše zistenia naznačujú, že pridanie potravín bohatých na dusičnany do stravy - v tomto prípade prostredníctvom šťavy z červenej repy - na iba desať dní môže podstatne zmeniť orálny mikrobióm (zmes baktérií) k lepšiemu. Dlhodobé udržiavanie tohto zdravého orálneho mikrobiómu môže spomaliť negatívne vaskulárne a kognitívne zmeny súvisiace so starnutím.“
Vedci skúmali, ako sa baktérie v ústach zmenili po doplnení šťavy z červenej repy. Ukázalo sa, že po cviklovej šťave sa zvýšilo množstvo baktérií spojených so znižovaním zápalu. Teraz sa vedci chcú pozrieť na ďalšie vekové skupiny. Ako uviedla Vanhatalo:
"Naši účastníci boli zdraví, aktívni starší ľudia so všeobecne dobrým krvným tlakom. Dusičnany v potrave im v priemere znížili krvný tlak a my sa zaujímame o to, či by sa to isté stalo aj v iných vekových skupinách a medzi ľuďmi s horším zdravím.
Spolupracujeme s kolegami z lekárskej fakulty University of Exeter na skúmaní interakcií medzi orálnymi baktériami a kogníciou, aby sme lepšie porozumeli tomu, ako by bolo možné použiť stravu na oddialenie poklesu kognitívnych funkcií vo vyššom veku.“

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.