Polovica dospelých Britov nepozná príznaky rakoviny krvi. Ste na tom lepšie?

Príznaky rakoviny krvi je možné si pomýliť s iným menej nebezpečným ochorením. Dokázali by ste vymenovať aspoň tri?
Na Slovensku diagnostikujú rakovinu krvi každých 5 rokov viac ako 3600 pacientom. K najčastejším typom pritom u nás patrí leukémia, lymfóm a myelóm. Vo Veľkej Británii sa rakovina krvi diagnostikuje častejšie, pričom ide o tretí najčastejší dôvod úmrtia v dôsledku onkologických ochorení. Napriek tomu sú vedomosti o tomto type rakoviny u väčšiny ľudí len plytké.
Charitatívna organizácia Blood Cancer UK zisťovala, aký prehľad majú dospelý Briti o príznakoch rakoviny krvi. Konkrétne sa pýtala na jej najčastejšie príznaky. Výsledky dopadli žalostne – vyše 56 percent opýtaných nedokázalo vymenovať ani jeden symptóm rakoviny krvi.
Len jedno percento respondentov označilo za najčastejší príznak horúčku a 3 percentá hovorili o ťažkostiach s dýchaním. Výsledky z roku 2021 naznačujú, že povedomie o rakovine krvi na Britských ostrovoch za posledné tri roky kleslo. Rovnaký prieskum z roku 2018 totiž ukázal, že žiaden z príznakov nebolo schopných vymenovať 52 percent ľudí.
Keďže svet v posledných rokoch čelí pandémii ochorenia COVID-19, organizácia po vykonaní prieskumu varuje, že nízke povedomie o príznakoch rakoviny krvi môže prispieť k slabej diagnostike a chybnému označovaniu príznakov za prejavy vírusového ochorenia.
„Žiaľ, príznaky, ako je slabosť, pokles hmotnosti a nočné potenie, sú často prehliadané alebo chybne diagnostikované,“ hovorí Kate Keightleyová z Blood Cancer UK.
„Počas pandémie diagnostikovali rakovinu krvi v oveľa menšom počte prípadov. Jedným z možných dôvodov je aj podobnosť jej príznakov s príznakmi Covidu,“ pokračuje Keightleyová, ktorá dvíha varovný prst pred nízkym povedomím občanov o príznakoch rakoviny.
Najčastejšie príznaky rakoviny krvi:
- nevysvetliteľná strata hmotnosti
- tvorba modrín alebo krvácanie bez príčiny
- vznik opuchov alebo hrboľov
- dýchavičnosť
- potenie počas noci
- pretrvávajúce, opakujúce sa alebo závažné infekcie
- vysoká teplota (38 stupňov a viac) bez zjavnej príčiny
- vyrážka alebo svrbenie pokožky
- bolesť v kostiach, kĺboch alebo brušnej dutine
- neprestajná únava
- svetlá pokožka
Skorá diagnostika je pri rakovine krvi kľúčom k lepšej prognóze. Lekári a odborníci pritom vyzývajú pacientov, aby nezanedbávali preventívne prehliadky ani počas pandémie. V prípade nevysvetliteľných pretrvávajúcich príznakov je nutné sa čím skôr obrátiť na odborníka aj napriek pochybnostiam, či skutočne ide o niečo vážne.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.