• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 16.9.2021Meniny má Ľudmila
27°Bratislava

Následky COVID-19 u detí: Jedno zo siedmich detí pociťuje dlhodobé symptómy

  • 20:57 03.09.2021
  • Svet
Následky COVID-19 u detí: Jedno zo siedmich detí pociťuje dlhodobé symptómy

Nákaza novým koronavírusom má pretrvávajúce účinky aj na malé deti.

Zistenia z najväčšej svetovej štúdie o takzvanom „dlhom Covide“ u ľudí vo veku do 18 rokov ukazujú, že niektorí mladí ľudia, ktorí sa nakazili novým koronavírusom, dlhodobo trpia bolesťou hlavy a únavou.

Štúdia zistila, že až jedno zo siedmich detí infikovaných Covid-19 bojovalo so symptómami ešte štyri mesiace po prekonaní ochorenia. Ide však o menší počet, ako sa predpokladalo koncom roka 2020.

Aj malé detí môžu mať pretrvávajúce príznaky

Medzi postihnutými bolo aj dvojročné dievčatko, ktoré malo aj po deviatich mesiacoch po objavení symptómov stále vážne problémy. Predtým zdraví mladí ľudia po COVID-19 hlásili, že nevedia vstať z postele.

V štúdii bolo takmer 7 000 detí vo veku od 11 do 17 rokov, ktoré mali od januára do marca pozitívny výsledok PCR testu, a tiež skupina detí, ktorá mala v rovnakom období negatívny výsledok.

Pri prieskume uskutočnenom asi 15 týždňov po teste malo o 14% viac mladých ľudí v pozitívnej skupine tri alebo viac symptómov ako u tých, ktorí boli negatívni.

Medzi pozitívne a negatívne testovanými deťmi bol malý rozdiel v skóre duševného zdravia a pohody. Podľa vedcov však vysoký podiel detí v oboch skupinách uviedlo, že sú ustarané, smutné alebo nešťastné. Konkrétne to bolo 41% detí s pozitívnym testom a 39% tých, ktoré mali negatívny test.

Tínedžeri pociťujú extrémnu únavu

Hlavný autor štúdie Terence Stephenson, profesor zdravia detí na UCL Great Ormond Street Institute of Child Health, povedal:

„Existujú konzistentné dôkazy o tom, že niektorí tínedžeri budú mať po pozitívnom teste pretrvávajúce príznaky. Naša štúdia podporuje tieto dôkazy, pričom najčastejšie sú bolesti hlavy a neobvyklá únava. Rozdiel medzi pozitívnymi a negatívnymi skupinami je väčší, ak sa pozrieme na rozsah symptómov, pričom tí, ktorí mali pozitívny test, dvakrát častejšie hlásia tri alebo viac symptómov o 15 týždňov neskôr."

Výskum detí a mladých ľudí s dlhým covidom bude pokračovať analýzou výsledkov po pol roku, roku a dvoch rokoch od pozitívneho PCR testu danej osoby.

Stephenson povedal, že zostáva „veľmi znepokojený“ tým, že by mnoho mladých ľudí mohlo ostať s vážnymi následkami. Ako dodal: „K tomu sa vrátime, keď budeme šesť mesiacov študovať mladých ľudí. Ale nájdu sa mladí ľudia, ktorí sú úplne pripútaní na lôžko alebo lapajú po dychu alebo ich denne bolia hlavy.“ Podľa Stephensona sú však počty lepšie, ako sa vedci v decembri obávali.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, medscape.com, fundingawards.nihr.ac.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Roveru Perseverance sa podarilo získať z Marsu aj druhú vzorku hornín

Roveru Perseverance sa podarilo získať z Marsu aj druhú vzorku hornín

7:16 11.09.2021Veda

Robotickému vozidlu Perseverance amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa podarilo získať v poradí druhú vzorku hornín z povrchu Marsu.

Ruskí kozmonauti počas výstupu vykonali ďalšie práce na module Nauka

Ruskí kozmonauti počas výstupu vykonali ďalšie práce na module Nauka

9:54 10.09.2021Veda

Ruskí kozmonauti vo štvrtok počas výstupu do otvoreného vesmíru vykonali ďalšie práce na ruskom module Nauka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).

V Severnom mori chcú vybudovať plávajúci kozmodróm pre minirakety

V Severnom mori chcú vybudovať plávajúci kozmodróm pre minirakety

6:01 07.09.2021Veda

Plávajúci kozmodróm v Severnom mori plánujú vybudovať štyria európski výrobcovia vesmírnych rakiet - dvaja z Nemecka a po jednom z Holandska a Británie.

Vedci objavili najsevernejší ostrov sveta

Vedci objavili najsevernejší ostrov sveta

14:45 28.08.2021Veda

Vedci objavili pri pobreží Grónska ostrov, o ktorom tvrdia, že je najsevernejšou pevninskou plochou na svete. Neveľký ostrov objavil dánsko-švajčiarsky vedecký tím v júli počas výskumnej expedície.