• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.1.2022Meniny má Nataša
Bratislava

Následky COVID-19 u detí: Jedno zo siedmich detí pociťuje dlhodobé symptómy

  • 20:57 03.09.2021
  • Svet
Následky COVID-19 u detí: Jedno zo siedmich detí pociťuje dlhodobé symptómy

Nákaza novým koronavírusom má pretrvávajúce účinky aj na malé deti.

Zistenia z najväčšej svetovej štúdie o takzvanom „dlhom Covide“ u ľudí vo veku do 18 rokov ukazujú, že niektorí mladí ľudia, ktorí sa nakazili novým koronavírusom, dlhodobo trpia bolesťou hlavy a únavou.

Štúdia zistila, že až jedno zo siedmich detí infikovaných Covid-19 bojovalo so symptómami ešte štyri mesiace po prekonaní ochorenia. Ide však o menší počet, ako sa predpokladalo koncom roka 2020.

Aj malé detí môžu mať pretrvávajúce príznaky

Medzi postihnutými bolo aj dvojročné dievčatko, ktoré malo aj po deviatich mesiacoch po objavení symptómov stále vážne problémy. Predtým zdraví mladí ľudia po COVID-19 hlásili, že nevedia vstať z postele.

V štúdii bolo takmer 7 000 detí vo veku od 11 do 17 rokov, ktoré mali od januára do marca pozitívny výsledok PCR testu, a tiež skupina detí, ktorá mala v rovnakom období negatívny výsledok.

Pri prieskume uskutočnenom asi 15 týždňov po teste malo o 14% viac mladých ľudí v pozitívnej skupine tri alebo viac symptómov ako u tých, ktorí boli negatívni.

Medzi pozitívne a negatívne testovanými deťmi bol malý rozdiel v skóre duševného zdravia a pohody. Podľa vedcov však vysoký podiel detí v oboch skupinách uviedlo, že sú ustarané, smutné alebo nešťastné. Konkrétne to bolo 41% detí s pozitívnym testom a 39% tých, ktoré mali negatívny test.

Tínedžeri pociťujú extrémnu únavu

Hlavný autor štúdie Terence Stephenson, profesor zdravia detí na UCL Great Ormond Street Institute of Child Health, povedal:

„Existujú konzistentné dôkazy o tom, že niektorí tínedžeri budú mať po pozitívnom teste pretrvávajúce príznaky. Naša štúdia podporuje tieto dôkazy, pričom najčastejšie sú bolesti hlavy a neobvyklá únava. Rozdiel medzi pozitívnymi a negatívnymi skupinami je väčší, ak sa pozrieme na rozsah symptómov, pričom tí, ktorí mali pozitívny test, dvakrát častejšie hlásia tri alebo viac symptómov o 15 týždňov neskôr."

Výskum detí a mladých ľudí s dlhým covidom bude pokračovať analýzou výsledkov po pol roku, roku a dvoch rokoch od pozitívneho PCR testu danej osoby.

Stephenson povedal, že zostáva „veľmi znepokojený“ tým, že by mnoho mladých ľudí mohlo ostať s vážnymi následkami. Ako dodal: „K tomu sa vrátime, keď budeme šesť mesiacov študovať mladých ľudí. Ale nájdu sa mladí ľudia, ktorí sú úplne pripútaní na lôžko alebo lapajú po dychu alebo ich denne bolia hlavy.“ Podľa Stephensona sú však počty lepšie, ako sa vedci v decembri obávali.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, medscape.com, fundingawards.nihr.ac.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ďalekohľad Jamesa Webba úspešne vysunul poslednú časť hlavného zrkadla

Ďalekohľad Jamesa Webba úspešne vysunul poslednú časť hlavného zrkadla

18:06 08.01.2022Veda

Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba (JWST) úspešne vysunul v sobotu poslednú časť svojho veľkého pozláteného zrkadla. Informovala o tom agentúra AFP.

Ochorenie ALS je podľa vedcov spôsobované nedostatkom istého enzýmu

Ochorenie ALS je podľa vedcov spôsobované nedostatkom istého enzýmu

16:28 05.01.2022Veda

Nedostatok enzýmu cyklofilín A v ľudskom tele môže byť príčinou neurodegeneratívneho ochorenia amyotrofická laterálna skleróza. Vyplýva to z výsledkov štúdie talianskych vedcov.

Zaočkovaní ľudia, ktorí dostali COVID-19, môžu mať “superimunitu”

Zaočkovaní ľudia, ktorí dostali COVID-19, môžu mať “superimunitu”

19:32 25.12.2021Veda

Ľudia, ktorí sa nakazili novým koronavírusom aj napriek dvom dávkam vakcíny proti COVID-19, môžu mať istú výhodu.

Tieto technické zariadenia ročne zabijú milióny ľudí. Stačí ich pritom obmedziť

Tieto technické zariadenia ročne zabijú milióny ľudí. Stačí ich pritom obmedziť

11:07 09.12.2021Veda

Stačí zmeniť len málo na to, aby sme ročne zachránili milióny ľudských životov po celom svete.

Vedci: Pri predpovedaní globálnej katastrofy sme sa mýlili

Vedci: Pri predpovedaní globálnej katastrofy sme sa mýlili

7:21 02.12.2021Veda

Cambridgeskí vedci priznali chybu. Ku katastrofickému scenáru, ktorý ohrozuje celú planétu, môže dôjsť oveľa skôr.