Ako vplýva čistota na imunitný systém: Imunológovia vyvrátili rozšírený mýtus

Štúdia preverila účinky čistého prostredia na detskú imunitu.
Medzi mnohými ľuďmi sa šíri presvedčenie, že príliš čistá domácnosť vedie k oslabovaniu imunitného systému dieťaťa. Podľa tejto teórie čisté prostredie bráni deťom dostať sa do kontaktu s mikróbami, kvôli čomu sú náchylnejšie na rozvoj alergií. Štúdia publikovaná vo vedeckom časopise The Journal of Allergy and Clinical Immunology však ukázala, že táto teória len mýtus.
"Vystavenie mikroorganizmom v ranom veku je nevyhnutné pre 'vzdelávanie' imunitných a metabolických systémov," uviedol vedúci štúdie profesor Graham Rook z University College London. „Organizmy, ktoré osídľujú naše črevá, pokožku a dýchacie cesty, tiež hrajú dôležitú úlohu pri udržiavaní nášho zdravia až do vysokého veku: takže počas celého života potrebujeme expozíciu týmto prospešným mikroorganizmom, pochádzajúcim väčšinou z našich matiek, ostatných členov rodiny a prírodného prostredia. Ale viac ako 20 rokov existuje verejné presvedčenie, že praktizovanie hygieny rúk a domácnosti, ktorá je nevyhnutná na zastavenie expozície patogénom spôsobujúcim choroby, tiež blokuje expozíciu prospešným organizmom."
Rook a jeho tím sa rozhodli preskúmať zjavný konflikt medzi potrebou hygieny na obranu pred patogénmi a potrebou vystavenia mikróbom, ktoré by osídlili naše črevá a nastavili náš imunitný a metabolický systém.
Upratovanie vášho domu neodstráni prospešné mikroorganizmy
Vedci uvádzajú, že upratovanie v domácnosti a udržiavanie správnej hygieny neovplyvňuje to, ako na nás pôsobí prírodné prostredie. Výskum publikovaný ukazuje, že čistenie domu nie je spojené s alergiami kvôli odstraňovaniu organizmov.
"Čistenie domu je teda dobré a osobná hygiena je dobrá, ale, ako je podrobne vysvetlené v tomto dokumente, na to, aby sa zabránilo šíreniu infekcie, musí byť zameraná na ruky a povrchy, ktoré sa najčastejšie podieľajú na prenose infekcie." Ak budeme čistiť primárne tieto povrchy, zmenšíme riziko priameho vystavenia detí čistiacim prostriedkom. Ako dodáva Rook:
"Expozícia našim matkám, rodinným príslušníkom, prírodnému prostrediu a očkovacím látkam môže poskytnúť všetky potrebné mikrobiálne vstupy. Tieto expozície nie sú v rozpore s inteligentne cielenou hygienou alebo čistením.“
Vedci vysvetľujú, že mikroorganizmy v moderných domácnostiach do značnej miery nie sú tie, ktoré ľudia potrebujú na vyvolanie imunity. Očkovacie látky chránia ľudí pred infekciami a posilňujú imunitný systém, takže pri kontakte s baktériami neriskujeme smrť. Existujú tiež dôkazy o tom, že prírodné organizmy v zelenom prostredí sú dôležité pre naše zdravie.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.