Ako sa stravovať zdravo pri práci na zmeny? 6 pravidiel, ktoré nesmiete podceniť

Stravujte sa aj v práci tak, aby ste neškodili svojmu organizmu, ktorý je najmä pri nočnej zmene už dosť vyčerpaný.
Striedanie pracovného času počas týždňa či mesiaca je realita najmä pre pracovníkov v továrňach. Mnohí si myslia, že práca na zmeny je náročná najmä preto, že človek sa musí zmieriť aj s prácou počas noci, no takýto životný štýl v skutočnosti narúša celý biorytmus a spôsobuje nemalé problémy aj so zdravím.
Ak vám práca komplikuje fyzické aj mentálne zdravie, nastal čas na zmenu a prispôsobenie jedálnička. Zdravá strava vám poskytne dostatok energie na celých osem hodín a vďaka niektorým jedlám si tiež dokážete zlepšiť náladu.
Osvojte si niekoľko zásad, ktoré vám pomôžu zvoliť si vhodný štýl stravovania pri práci na zmeny:
1. Hlavné jedlo zjedzte doma
Keď sa povie hlavné jedlo, nemusí ísť len o obed. Najväčšie jedlo dňa by ste mali jesť ešte pred odchodom do práce. Dokáže vás zasýtiť až na nasledovných 12 hodín. V práci si potom doprajte len menšie porcie. Toto pravidlo by si mali osvojiť najmä pracovníci na nočnej, pretože veľká porcia jedla počas noci môže otupiť trávenie.
2. Po nočnej si dajte malé raňajky
Po nočnej len ťažko zaspíte s celkom plným alebo celkom prázdnym žalúdkom. Ak vás trápi pocit hladu, dajte si len niečo malé, napríklad obložený chlebík, ovocie alebo hrianku. Ak ste naopak často preplnení, vyhnite sa jedlu pred koncom pracovnej doby.
3. 4 druhy jedla, ktorým sa vyhnúť
K priberaniu a zhoršenej nálade prispievajú predovšetkým štyri kategórie jedál: mastné, vyprážané, pikantné a sladké. Počas nočnej zmeny na ne treba celkom zabudnúť, pretože trávenie v noci nie je také efektívne ako cez deň, a tak by vám mohli spôsobiť pálenie záhy, zápchu, plynatosť a iné časté tráviace ťažkosti.
4. Noste si vlastné jedlo
V práci sa nespoliehajte na ponuku z bufetu alebo automatu. Jedlá, ktoré v nich nájdete, väčšinou obsahujú množstvo sacharidov, tukov a cukrov. Vy namiesto toho potrebujete stravu bohatú na bielkoviny, ktorá vám posilní sústredenie a výdrž. Ak neviete, do čoho zahryznúť, skúste niektorý z týchto tipov:
- kúsky zeleniny s hummusom
- vyprážaný cícer
- ovocie a orechové maslo
- domáce granolové alebo fitness tyčinky
- vajcia na tvrdo
- oriešky alebo sušené ovocie
5. Pozor na kávu a vodu
Dve šálky kávy vás postavia na nohy, ale ak pracujete počas noci, nepite niekoľko hodín pred skončením v práci, aby sa vám neskôr dalo zaspať. Okrem toho je potrebné postrážiť si pitný režim. Dostatočná hydratácia vám pomôže s pozornosťou a vylieči zápchu. Takisto vás mierne zaplní, ak máte neustále problémy s hladom.
6. Skamaráťte sa s mrazničkou
Nie každý deň máme dosť času na varenie. Cez týždeň si preto navarte dopredu a naporciované jedlo vložte do mrazničky, kde vydrží niekoľko dní.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.