Naklonená alebo obrátená maternica: 7 príznakov, ktoré nesmiete ignorovať

Naklonenie maternice bežne nespôsobuje závažné následky. Prezradiť ho dokáže aj týchto 7 príznakov.
Podľa zdravotníckych odhadov má každá štvrtá žena naklonenú maternicu, o čom často vôbec nemusí vedieť. Sčasti za to môže aj absencia závažných príznakov, ale neraz sa pod nevedomosť podpisuje nedostatočná osveta.
Maternica sa v tele ženy bežne nakláňa mierne dopredu. Jej vrch je tak bližšie pri stene brucha a zakrýva močový mechúr. O naklonenej alebo obrátenej maternici hovoríme vtedy, keď je vrch orgánu naklonený dozadu a smeruje ku krížovej kosti. Časť maternice pritom môže byť ohnutá.
Naklonená alebo obrátená maternica vo väčšine prípadov nespôsobuje značné komplikácie. V prípade prejavenia príznakov sa ťažkosti môžu mylne pripisovať iným častejším ochoreniam.
Existuje niekoľko ťažkostí, ktoré sa väčšinou spájajú s naklonenou maternicou, hoci zďaleka nemusia postihnúť každú ženu s touto poruchou:
- bolesť v oblasti vagíny alebo spodnej časti chrbta pri pohlavnom styku
- bolestivá menštruácia
- problém s aplikáciou tampónov
- častejšie močenie alebo pocit tlaku na močový mechúr
- infekcie močových ciest
- mierna inkontinencia
- hrboľ na spodku brucha
Príznaky, ktoré sme vymenovali, rozhodne neslúžia na samodiagnózu. Presnú diagnostiku môže vykonať jedine lekár. Naklonenie maternice sa niekedy zistí aj pri cytologickom vyšetrení na preventívnej prehliadke u gynekológa.
V prípade podozrenia na naklonenie alebo obrátenie maternice môže lekár vykonať niekoľko testov na zistenie endometriózy alebo fibrózy. Obidve ochorenia môžu byť dôvodom tejto poruchy. V prípade, že sa podozrenie potvrdí, pacientky sa môžu stretať aj s ďalšími príznakmi špecifickými pre endometriózu alebo fibrózu.
Príčiny
Naklonenie maternice môže byť prirodzené alebo vyvolané tehotenstvom, chirurgickým zákrokom či ochorením.
K bežnému nakloneniu maternice – teda vrchnou stranou dopredu, dochádza až počas puberty. Dovtedy je maternica uložená v panve v pomerne rovnej polohe. U niektorých dievčat môže v tejto polohe zotrvať aj po skončení puberty. Vtedy hovoríme o prirodzenej príčine náklonu.
K posunutiu maternice môže dôjsť aj vplyvom adhézie. Ide o jazvové tkanivo, ktoré sa napríklad po operácii môže utvoriť v blízkosti maternice a spojiť ju s iným orgánom. Maternica je tak nútená ostať v naklonenej polohe.
Pomerne častou príčinou naklonenia maternice je aj ochorenie, ktoré postihuje každú desiatu ženu – endometrióza. K endometrióze dochádza, keď bunky výstelky maternice (endometria) prerastajú aj mimo maternice. Podobne ako jazvové tkanivo, aj tieto bunky môžu maternicu spojiť s inými panvovými orgánmi.
K zmene polohy maternice môže dôjsť aj vplyvom fibroidov, teda malých nezhubných výrastkov. Maternica sa môže posunúť aj počas tehotenstva. Vo väčšine prípadov však platí, že po pôrode sa vráti do svojej pôvodnej polohy.
Liečba
V prípade absencie závažných príznakov sa liečba naklonenej alebo obrátenej maternice sústredí predovšetkým na cviky, ktoré pomáhajú s jej vrátením do pôvodnej polohy. Do úvahy prichádza aj operácia či zavedenie zdravotníckeho pesaru.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.