• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 5.5.2025Meniny má Lesana, Lesia
10°Bratislava

VIDEO: Počet obetí záplav v Nemecku a Belgicku stúpol na 160

  • 9:43 17.07.2021
  • Berlín/Brusel
VIDEO: Počet obetí záplav v Nemecku a Belgicku stúpol na 160

Záplavy v západnej Európe z uplynulých dní si vyžiadali už 160 obetí na životoch. Informácie o ďalších úmrtiach prišli v sobotu z Nemecka a Belgicka v čase, keď desaťtisíce príslušníkov záchranných zložiek i vojakov pracujú na odstraňovaní následkov a zabránení ďalším škodám. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Polícia v nemeckej spolkovej krajine Porýnie-Falcko oznámila, že v najviac postihnutom okrese Ahrweiler zomrelo pri záplavach najmenej 90 ľudí a ďalších vyše 600 utrpelo zranenia. Vzhľadom na rozsah škôd sa úrady obávajú, že táto bilancia ešte porastie. V piatok v Porýní-Falcku evidovali 63 mŕtvych a v sobotu tam stovky záchranárov pokračovali v pátraní po dalších obetiach a nezvestných.

Celkový počet obetí v Nemecku sa tým zvýšil na najmenej 133, keď ďalších 43 mŕtvych potvrdili v susednej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko.

Belgická stanica RTBF informovala, že počet úmrtí v Belgicku v sobotu stúpol na 27 po nájdení ďalších štyroch obetí.

Silné dažde a záplavy zasiahli od stredy okrem Nemecka a Belgicka aj Holandsko, Francúzsko, Švajčiarsko a Luxembursko.

Povodne vo veľkej časti zasiahnutých regiónov medzičasom ustupujú, úrady však upozornili na možné lokálne búrky i obavy, že ďalšie telá sú vo vozidlách, ktoré strhla voda, no tiež zaplavených pivniciach. Snahy nájsť nezvestných, ktorých sú podľa správ desiatky, sťažujú výpadky elektriny a telefónnych sietí.

V meste Wassenberg v Severnom Porýní-Vestfálsku evakuovali v mestskej časti Ophoven okolo 700 obyvateľov po tom, ako sa pretrhla priehrada na rieke Ruhr. Situácia bola v sobotu ráno stále napätá, vyplýva z oznámenia mesta ležiaceho pri holandskej hranici. Výstrahu pred možnou evakuáciou vydali aj pre dva neďaleké okresy.

Krajinská vláda Porýnia-Falcka oznámila, že vytvára mimoriadny fond na pomoc s obnovou, pričom očakáva, že škody dosiahnu niekoľko miliárd eur. Nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá sa v piatok vrátila z cesty do Washingtonu zatienenej prírodnou pohromou vo vlasti, prisľúbila „krátko- i dlhodobú podporu vlády“ pre zasiahnuté obce. Spolková vláda by mala o pomoci rozhodovať budúci týždeň.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prvé kolo prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov vyhral Simion

Prvé kolo prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov vyhral Simion

VČERA - 21:14Zahraničné

V prvom kole opakovaných prezidentských volieb v Rumunsku podľa exit pollov zvíťazil krajne pravicový kandidát George Simion so ziskom približne 30 percent hlasov.

Na Českej diaľnici zvýšia rýchlostný limit

Na Českej diaľnici zvýšia rýchlostný limit

VČERA - 21:12Zahraničné

Diaľnica sa pripravuje na zavedenie nového rýchlostného limitu.

Zelenskyj v Prahe: Česko robí všetko pre to, aby zastavilo ruskú agresiu

Zelenskyj v Prahe: Česko robí všetko pre to, aby zastavilo ruskú agresiu

VČERA - 18:55Zahraničné

Český prezident Petr Pavel s manželkou Evou v nedeľu privítali na Pražskom hrade ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželku Olenu.

Pellegrini navštívil Taliansko a uctil si pamiatku Štefánika

Pellegrini navštívil Taliansko a uctil si pamiatku Štefánika

VČERA - 17:30Zahraničné

Prezident SR Peter Pellegrini v nedeľu navštívil talianske letisko Campoformido, odkiaľ generál M. R. Štefánik 4. mája 1919 vzlietol na svoj posledný let do vlasti.

Trump: Nie som si istý, či všetci ľudia v USA majú právo na riadne súdne procesy

Trump: Nie som si istý, či všetci ľudia v USA majú právo na riadne súdne procesy

VČERA - 17:04Zahraničné

Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu NBC News povedal, že si nie je istý, či majú všetci ľudia v Spojených štátoch nárok na riadny súdny proces zaručený ústavou krajiny.