Ministerstvo zahraničných vecí naďalej odporúča necestovať do zahraničia

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR naďalej odporúča necestovať do zahraničia. Odvoláva sa na aktuálnu situáciu vo svete v dôsledku pandémie nového koronavírusu a šírenie delta variantu vírusu. TASR o tom informoval komunikačný odbor slovenského rezortu diplomacie.
„Z dôvodu nepredvídateľného a rýchlo sa meniaceho vývoja prijímaných protipandemických opatrení vo svete sa občan SR v prípade vycestovania do zahraničia vystavuje riziku obmedzenia možností návratu zo zahraničia alebo ďalším komplikáciám pri cestovaní,“ upozorňuje ministerstvo.
Vyzýva na zváženie osobného rozhodnutia o cestovaní mimo SR za akýmkoľvek účelom. Aktuálna situácia, v prípade vzniku stavu núdze, môže podľa rezortu diplomacie podstatne skomplikovať a predĺžiť dobu nevyhnutnú na poskytnutie konzulárnej asistencie zo strany príslušných zastupiteľských úradov SR.
Pripomína tiež, že maximálny dôraz treba klásť na uzatvorenie kvalitného cestovného poistenia, venovať zvýšenú pozornosť dátumu platnosti cestovných dokladov, ako aj vytvoreniu dostatočnej finančnej rezervy pre prípad núteného predĺženia pobytu v zahraničí. Na pamäti treba mať tiež aktuálne obmedzenia na hraniciach a podmienky vstupu do krajín.
V prípade núdze v zahraničí sa môžu Slováci obrátiť na zastupiteľský úrad SR akreditovaný pre konkrétny štát, v ktorom sa občan nachádza, alebo na Konzulárne informačné centrum/Diplomatickú službu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (+421 2 5978 5978). Pri cestovaní do zahraničia je občanom odporúčané využiť službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke ministerstva.

Inšpektori našli na trhu nevyhovujúcu potravinu
Štátna veterinárna a potravinová správa upozorňuje na nevyhovujúcu zeleninu.

TEDi sťahuje z predaja nebezpečný produkt. Ak ho máte, musíte ho prestať používať
Výrobok z obľúbeného reťazca môže ohroziť zdravie.

Stavanie mája poznačila tragédia. O život prišiel mladý hasič
Mladý muž zahynul počas prvomájových osláv.

Neznámy páchateľ zneuctil pamätník v Novej Bošáci
Odsúdil to aj minister vnútra SR.

Hladujúce deti bude možné opäť podporiť v zbierke Modrý gombík
Zbierka Modrý gombík má po devätnástykrát pomôcť hladujúcim deťom. Prebiehať bude od 12. do 18. mája. Verejnosť do nej môže prispieť viacerými spôsobmi.