11°Bratislava

Martin zavŕšil na časovke majstrovstiev sveta zlatý hetrik

• 19:01 25.09.2013
  • FLORENCIA

Majstrom sveta v individuálnej časovke na šampionáte v cestnej cyklistike v talianskej Florencii sa stal Nemec Tony Martin.

Najväčší favorit zvládol 56,8 km dlhú trať za 1:05:36,65 h s a zvíťazil absolútne suverénne.

Časovkársky špecialista Martin dovŕšil víťazný hetrik na majstrovstvách sveta. Zlato bral aj vlani v holandskom Valkenburgu a predvlani v dánskej Kodani. Dvadsaťosemročný rodák z Cottbusu dominoval s obrovským náskokom 46,09 s pred Britom Bradleym Wigginsom, ktorému odplatil prehru z vlaňajších olympijských hier v Londýne. Tretiemu z užšej skupiny favoritov Švajčiarovi Fabianovi Cancellarovi zostal bronz, keď striebornému Wigginsovi podľahol o 2,25 s.

Tridsaťdvaročnému Cancellarovi zavesili na krk už siedmu medailu z majstrovstiev sveta v časovke jednotlivcov, k štyrom zlatým teraz pridal tretí bronz. V tomto smere je historickým rekordérom. Tri zlaté má rovnako ako Martin na konte aj Austrálčan Michael Rogers. Časovka elitnej kategórie mužov je v programe majstrovstiev sveta od roku 1994.

Dlhá, rýchla a technicky nenáročná časovka z Montecatini do Florencie vyhovovala silovým typom jazdcov. Martin už v polovici pretekov na 24,1 km viedol, ale vtedy mal pred Cancellarom náskok len niečo vyše 13 sekúnd. Tretí bol ešte Bielorus Kirijenka a až štvrtý Wiggins. Olympijský víťaz z Londýna však postupne zrýchľoval a vďaka skvele zvládnutej koncovke sa napokon prepracoval k striebru. Líder Martin permanentne zvyšoval svoj náskok na čele. Keď na 42,3 km zasvietila pri mene Cancellaru strata vyše 28 sekúnd, o víťazovi bolo predčasne rozhodnuté.

"Dal som do toho sto percent a všetko perfektne vyšlo. Trať časovky som veľmi dobre poznal, preto som sa mohol aj dobre pripraviť. Mal som výhodu pred súpermi aj v tom, že som štartoval posledný. Mám tri zlaté z majstrovstiev sveta, ale aj naďalej motiváciu prekonávať rekordy," povedal v prvej televíznej reakcii Tony Martin, ktorý má na konte aj dve bronzové medaily z MS v časovke.

Jediný slovenský zástupca v 77-člennom štartovom poli Matej Jurčo obsadil 47. miesto s odstupom vyše šiestich minút za víťazom. Dvadsaťdeväťročný Jurčo sa teda nepriblížil k svojmu výsledku z vlaňajších MS, keď obsadil v časovke 30. miesto. "Bola to čistá drina. Ten okruh vôbec nebol technický. Bolo treba len šliapať a šliapať. Tréner Jano Valach mi len prízvukoval, aby som to poriadne rozbehol. Desať kilometrov pred cieľom ma dostihol silný Portugalčan a potom som sa snažil držať jeho tempo. V závere som chcel ešte zrýchliť, ale bolo to ťažké,“ vravel Matej Jurčo v prvej reakcii pre RTVS.

Pôvodne mal ambíciu štartovať v jazde proti chronometru aj momentálne najlepší slovenský časovkár Peter Velits, ale napokon sa rozhodol šetriť sily na nedeľňajšie elitné preteky jednotlivcov. Velits bol minulú nedeľu členom víťazného tímu Omega Pharma-Quick Step v časovke družstiev.