Menopauza môže spustiť neuroloogické ochorenie. Ktoré ženy sú v ohrození?

Medzi klasické príznaky „prechodu“ nepatria len návaly tepla a nepravidelná menštruácia. Menopauza sa podpisuje aj na zdraví mozgu, čo môže mať v niektorých prípadoch kritické následky.
Menopauza je súčasťou prirodzeného procesu starnutia, s ktorým sa stretne každá žena. Menopauza obvykle začína po 45. až 55. roku života, a vyznačuje sa tým, že hladina estrogénu začne klesať, čo sa prejavuje celým radom príznakov.
Najzreteľnejším prejavom menopauzy je nepravidelná menštruácia až jej postupné zastavenie. Ženy sa tiež stretávajú s návalmi tepla, ťažkosťami so spaním, podráždením a depresiou, potením počas spánku, zníženým libidom a priberaním.
Menopauza mení aj mozog
Zmena hormonálnej hladiny počas menopauzy sa u žien prejavuje aj zmenami mozgovej štruktúry a spotreby energie. Ženám sa počas menopauzy zmenšuje objem sivej aj bielej hmoty.
Mnohé ženy sa v čase menopauzy sťažujú na problémy s vypadávaním pamäte. Na vine sú opäť zmeny v zložení mozgu – oblasti, ktoré riadia pamäť a vnímanie, totiž prichádzajú o zásoby glukózy, a tak nie sú také efektívne.
Zmien mozgu počas menopauzy sa netreba báť. Mozog totiž kompenzuje stratu glukózy zvýšeným prítokom krvi a tvorbou molekuly ATP, ktorá bunkám dodáva energiu.
Na pozore by sa však mali mať ženy s nábehom na Alzheimerovu chorobu. Výskum z dielne Medicínskej vysokej školy Weill Cornell a Univerzity v Arizone totiž dokázal, že u týchto žien sa v čase menopauzy začína tvoriť vyššie množstvo plaku, ktorý prispieva k vzniku neurodegeneratívneho ochorenia.
„Naša štúdia poukazuje na to, že mozog väčšiny žien je po menopauze schopný prispôsobiť sa novým podmienkam,“ hovorí vedúca autorka výskumu Lisa Mosconiová. „Dúfame, že naše výsledky pomôžu prekonať stigmu o menopauze a povzbudia ženy, aby sa dôsledne starali o svoj mozog v čase prechodu.“

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.