Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

Štúdia naznačuje, že doplnok stravy rastlinného pôvodu nazývaný beta-sitosterol môže pomôcť znížiť úzkosť.
O beta-sitosterole je známe, že znižuje hladiny cholesterolu a riziko kardiovaskulárnych chorôb. Tento doplnok rastlinného pôvodu sa nachádza v ovocí, zelenine, orechoch a semenách.
Štúdia publikovaná v akademickom žurnále Cell Reports Medicine zistila, že sa môže používať ako antidepresívum na znižovanie úzkosti. V kombinácii s fluoxetínom beta-sitosterol spolupracuje synergicky, takže je možné znížiť dávku antidepresíva.
Nicolas Panayotis, prvý autor štúdie, uviedol:
"Jedným z hlavných problémov súčasných liekov proti úzkosti je, že spôsobujú vedľajšie účinky, takže ak by beta-sitosterol mohol pomôcť znížiť dávkovanie týchto liekov, mohlo by to tiež znížiť nežiaduce vedľajšie účinky."
Beta-sitosterol zmierňuje úzkosť
V tejto štúdii sa myšiam podával fluoxetín a beta-sitosterol súčasne aj oddelene. Výsledky odhalili, že beta-sitosterol znižoval úzkosť pri nižších dávkach, keď sa obidva lieky užívali súčasne.
Jednou z výhod beta-sitosterolu je, že je prirodzene prítomný v mnohých rastlinách. Avokádo má obzvlášť vysoké koncentrácie beta-sitosterolu. Podľa Panayotisa však iba jedenie avokáda úzkosti nepomôže:
"Aby ste dostali správnu dávku, museli by ste jesť avokádo vo dne v noci - a bolo by pravdepodobnejšie, že sa u vás objavia zažívacie ťažkosti."
Dávkovanie a vedľajšie účinky
Beta-sitosterol sa bežne predáva ako doplnok výživy, často na znižovanie vysokého cholesterolu a na liečbu benígnej hyperplázie prostaty (zväčšená prostata).
Spoluautor štúdie Mike Fainzilber varoval, že sú potrebné ďalšie klinické skúšky na overenie použitia beta-sitosterolu na zníženie úzkosti u ľudí. „Dovtedy odporúčame, aby sa ľudia pred užitím doplnku na tento účel poradili so svojimi lekármi,“ dodal.
Keďže doposiaľ neboli vykonané žiadne štúdie, nie je stanovené odporúčané dávkovanie beta-sitosterolu na liečbu úzkosti.
Vedľajšie účinky beta-sitosterolu sú zvyčajne mierne a zahŕňajú tráviace ťažkosti, nevoľnosť, plynatosť, zápchu a hnačky.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.