• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 15.6.2021Meniny má Vít
12°Bratislava

Očkovanie môže ovplyvniť aj menštruáciu, o plodnosť sa ale báť netreba

  • 21:05 21.05.2021
  • Bratislava
Očkovanie môže ovplyvniť aj menštruáciu, o plodnosť sa ale báť netreba

Očkovanie proti novému koronavírusu môže spôsobiť dočasné zmeny menštruačného cyklu. Plodnosť ale podľa lekárov a vedcov ohrozená nie je.

Niekoľko žien z celého sveta si krátko po podaní vakcíny proti vírusu SARS-CoV-2 všimlo zmeny v menštruačnom cykle. Okrem kratšej menštruácie sa ako vedľajší účinok vakcíny vyskytli aj intenzívnejšie bolesti a ďalšie zmeny.

Zatiaľ nevieme identifikovať konkrétny dôvod, pre ktorý k takýmto zmenám dochádza, ale vedci sa predbežne zhodujú na tom, že skutočne môže ísť o jeden z krátkodobých vedľajších účinkov očkovania. Jedným dychom ale treba dodať, že nejestvuje dôkaz, ktorý by svedčil o vplyve očkovania na plodnosť alebo zdravie pohlavnej sústavy.

„Ak sa môžete nechať zaočkovať, neváhajte,“ vyzýva pedagogička z Fakulty pôrodníctva a gynekológie na Aucklandskej uninverzite Michelle Wiseová.

Hoci nie je známe, koľko ľudí sa stretlo s nežiaducimi účinkami vakcíny, ktoré by ovplyvnili menštruačný cyklus, len v Británii ich do 5. apríla 2021 bolo 958. Toto číslo pochádza z oficiálnej vládnej štatistiky zverejnenej v British Medical Journal.

Následky vakcíny proti koronavírusu na reprodukčné zdravie žien sa snaží lepšie pochopiť aj docentka biologickej antropológie na Illinoiskej univerzite Kate Clancyová, ktorá kvôli tomu sprístupnila verejný dotazník, kde zaočkované ženy môžu opísať svoju skúsenosť so zmenami cyklu. Webová stránka s dotazníkom je dostupná v angličtine.

Clancyová má s vedľajšími účinkami vakcíny na menštruáciu aj osobnú skúsenosť. Po podaní dávky od spoločnosti Moderna sa stretla s ťažším krvácaním. Keď svoj zážitok popísala v príspevku na Twitteri, v komentároch získala množstvo podobných skúseností ďalších užívateliek.

BBC News dodáva, že zmeny po očkovaní zaznamenali aj trans-muži a ženy po menopauze, pričom tieto skupiny už menštruáciu nemajú. V oboch prípadoch došlo k nečakanému krvácaniu po zaočkovaní.

Očkovanie a imunita maternice

Podľa vedcov môže k zmenám cyklu prispievať imunitný systém maternicovej výstelky. Menštruačný cyklus čiastočne podlieha imunitnému systému, ktorý sa podieľa na odstraňovaní aj ďalšom budovaní výstelky počas menštruácie.

Po podaní vakcíny dochádza k posilneniu imunitnej odpovede na ochorenie COVID-19 a je možné, že sa mení aj fungovanie imunitných buniek v maternici, a teda dochádza k zmenám v menštruačnom cykle.

V neposlednom rade je potrebné spomenúť ničím nepodložené tvrdenia o vplyve zaočkovaných ľudí na menštruačný cyklus nezaočkovaných žien. S týmto hoaxom prišla medzi prvými súkromná škola na Floride, ktorá zakázala zaočkovaným pedagógom prichádzať do styku s neočkovanými študentmi a rodičmi. „Minimálne tri ženy majú poškodený menštruačný cyklus po tom, ako u nás prišli do kontaktu so zaočkovanou osobou,“ tvrdila vtedy škola. New York Times a mnohé ďalšie médiá takéto súvislosti vylúčili.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, theconversation.com, iflscience.com, nytimes.com, bmj.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ransomvérové útoky rastú, prvenstvo si drží ransomvér zameraný na Windows

Ransomvérové útoky rastú, prvenstvo si drží ransomvér zameraný na Windows

9:50 05.06.2021Veda

Počet ransomvérových útokov za 1. kvartál tohto roka sa medziročne zvýšil o 107 %. Prvenstvo si drží malvér zameraný na operačný systém Windows.

Tieto lieky na predpis môžu oslabiť účinky očkovania proti COVID-19

Tieto lieky na predpis môžu oslabiť účinky očkovania proti COVID-19

19:11 04.06.2021Veda

Očkovanie je najefektívnejší spôsob, ako zamedziť šíreniu ochorenia COVID-19 a dostať ekonomiku späť do normálu. Čo robiť, ak užívate niektoré z liekov, ktoré oslabujú jeho účinky?

Čínska nákladná vesmírna loď sa spojila s modulom budovanej orbitálnej stanice

Čínska nákladná vesmírna loď sa spojila s modulom budovanej orbitálnej stanice

6:00 30.05.2021Veda

Čínska nákladná vesmírna loď s vybavením a zásobami sa úspešne spojila s hlavným modulom budúcej čínskej vesmírnej stanice na obežnej dráhe Zeme.

Mierny priebeh COVID-19 zanecháva následky na tepnách a srdci

Mierny priebeh COVID-19 zanecháva následky na tepnách a srdci

19:37 29.05.2021Veda

U mladých dospelých s miernym priebehom COVID-19 sa môžu neskôr prejaviť srdcové problémy.

Krvné zrazeniny po vakcínach: Vedci odhalili príčinu aj spôsob, ako tomu zabrániť

Krvné zrazeniny po vakcínach: Vedci odhalili príčinu aj spôsob, ako tomu zabrániť

20:20 28.05.2021Veda

Hádanka o krvných zrazeninách súvisiacich s vakcínou od AstraZeneca a Johnson & Johnson je vyriešená. Vedci vedia, ako tomu zabrániť.