• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 2.12.2021Meniny má Bibiána
Bratislava

Očkovanie môže ovplyvniť aj menštruáciu, o plodnosť sa ale báť netreba

  • 21:05 21.05.2021
  • Bratislava
Očkovanie môže ovplyvniť aj menštruáciu, o plodnosť sa ale báť netreba

Očkovanie proti novému koronavírusu môže spôsobiť dočasné zmeny menštruačného cyklu. Plodnosť ale podľa lekárov a vedcov ohrozená nie je.

Niekoľko žien z celého sveta si krátko po podaní vakcíny proti vírusu SARS-CoV-2 všimlo zmeny v menštruačnom cykle. Okrem kratšej menštruácie sa ako vedľajší účinok vakcíny vyskytli aj intenzívnejšie bolesti a ďalšie zmeny.

Zatiaľ nevieme identifikovať konkrétny dôvod, pre ktorý k takýmto zmenám dochádza, ale vedci sa predbežne zhodujú na tom, že skutočne môže ísť o jeden z krátkodobých vedľajších účinkov očkovania. Jedným dychom ale treba dodať, že nejestvuje dôkaz, ktorý by svedčil o vplyve očkovania na plodnosť alebo zdravie pohlavnej sústavy.

„Ak sa môžete nechať zaočkovať, neváhajte,“ vyzýva pedagogička z Fakulty pôrodníctva a gynekológie na Aucklandskej uninverzite Michelle Wiseová.

Hoci nie je známe, koľko ľudí sa stretlo s nežiaducimi účinkami vakcíny, ktoré by ovplyvnili menštruačný cyklus, len v Británii ich do 5. apríla 2021 bolo 958. Toto číslo pochádza z oficiálnej vládnej štatistiky zverejnenej v British Medical Journal.

Následky vakcíny proti koronavírusu na reprodukčné zdravie žien sa snaží lepšie pochopiť aj docentka biologickej antropológie na Illinoiskej univerzite Kate Clancyová, ktorá kvôli tomu sprístupnila verejný dotazník, kde zaočkované ženy môžu opísať svoju skúsenosť so zmenami cyklu. Webová stránka s dotazníkom je dostupná v angličtine.

Clancyová má s vedľajšími účinkami vakcíny na menštruáciu aj osobnú skúsenosť. Po podaní dávky od spoločnosti Moderna sa stretla s ťažším krvácaním. Keď svoj zážitok popísala v príspevku na Twitteri, v komentároch získala množstvo podobných skúseností ďalších užívateliek.

BBC News dodáva, že zmeny po očkovaní zaznamenali aj trans-muži a ženy po menopauze, pričom tieto skupiny už menštruáciu nemajú. V oboch prípadoch došlo k nečakanému krvácaniu po zaočkovaní.

Očkovanie a imunita maternice

Podľa vedcov môže k zmenám cyklu prispievať imunitný systém maternicovej výstelky. Menštruačný cyklus čiastočne podlieha imunitnému systému, ktorý sa podieľa na odstraňovaní aj ďalšom budovaní výstelky počas menštruácie.

Po podaní vakcíny dochádza k posilneniu imunitnej odpovede na ochorenie COVID-19 a je možné, že sa mení aj fungovanie imunitných buniek v maternici, a teda dochádza k zmenám v menštruačnom cykle.

V neposlednom rade je potrebné spomenúť ničím nepodložené tvrdenia o vplyve zaočkovaných ľudí na menštruačný cyklus nezaočkovaných žien. S týmto hoaxom prišla medzi prvými súkromná škola na Floride, ktorá zakázala zaočkovaným pedagógom prichádzať do styku s neočkovanými študentmi a rodičmi. „Minimálne tri ženy majú poškodený menštruačný cyklus po tom, ako u nás prišli do kontaktu so zaočkovanou osobou,“ tvrdila vtedy škola. New York Times a mnohé ďalšie médiá takéto súvislosti vylúčili.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, theconversation.com, iflscience.com, nytimes.com, bmj.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vedci: Pri predpovedaní globálnej katastrofy sme sa mýlili

Vedci: Pri predpovedaní globálnej katastrofy sme sa mýlili

DNES - 7:21Veda

Cambridgeskí vedci priznali chybu. Ku katastrofickému scenáru, ktorý ohrozuje celú planétu, môže dôjsť oveľa skôr.

Vedci varujú pred ďalším koronavírusom. Rozšíriť ho môžu asymptomatické hlodavce

Vedci varujú pred ďalším koronavírusom. Rozšíriť ho môžu asymptomatické hlodavce

12:59 25.11.2021Veda

Ďalší koronavírus by mohol pochádzať od potkanov.

Revolučný objav: Táto žuvačka zachytí 95 % častíc nového koronavírusu

Revolučný objav: Táto žuvačka zachytí 95 % častíc nového koronavírusu

21:32 24.11.2021Veda

Vedci našli nový spôsob, ako sa ľudia môžu chrániť pred ochorením COVID-19.

NASA vyslala sondu, aby narazila do asteroidu

NASA vyslala sondu, aby narazila do asteroidu

9:57 24.11.2021Veda

NASA spustila misiu, ktorá otestuje ochranu Zeme pred zrážkou s asteroidom.

Delta variant nového koronavírusu ďalej mutuje. Vedci však majú dobrú správu

Delta variant nového koronavírusu ďalej mutuje. Vedci však majú dobrú správu

20:25 23.11.2021Veda

Podľa vedcov môže dominantný delta variant nového koronavírusu mutovať natoľko, že to bude viesť k jeho zániku.