4 zmeny správania, ktoré signalizujú nástup Alzheimerovej choroby

Príznaky demencie zahŕňajú zmeny správania, ku ktorým dochádza postupne v priebehu až niekoľkých rokov. Ich rýchle spozorovanie môže pomôcť pri liečbe.
Na Alzheimerovu chorobu v súčasnosti neexistuje liek, ale jej včasná diagnostika pomáha s lepším zvládnutím situácie.
Alzheimerova choroba o sebe dáva vedieť aj zmenou povahy a správania. Častým príznakom je napríklad neustála podráždenosť. U pacientov na začiatku ochorenia tiež možno badať rýchlejší krok a vracanie sa z miesta na miesto na relatívne malom priestranstve.
K problémom s podráždenosťou patrí aj nespavosť. Pacientom sa v noci nedarí zaspať a často sa budia zo spánku. Neraz sa môžeme stretnúť aj s verbálnou a fyzickou agresivitou. Pacienti neberú ohľad ani na blízkych a správajú sa k nim útočne.
K ďalším príznakom Alzheimerovej choroby patrí strata pamäte, slabý úsudok a letargia. Ochorenie často prezrádza aj to, že pacient ukladá predmety v domácnosti na zvláštne miesta. Ovládač od televízora sa tak môže ocitnúť v rúre a kľúče od auta napríklad v chladničke.
Pacienti s Alzheimerovou chorobou si tiež môžu všimnúť zmeny nálady. Častý je pocit smútku, hnevu či obavy. Nezriedka sa dostavuje aj apatické správanie sprevádzané nedôverou a obviňovaním ostatných.
Zmeny mozgu pri Alzheimerovej chorobe
V súčasnosti sa za spúšťač ochorenia považujú bielkoviny, ktoré sa abnormálne hromadia v mozgu a jeho okolí. Hovoríme o takzvaných amyloidoch a tau proteínoch. U pacientov je tiež pozorovateľný úbytok neurotransmiterov v mozgu.
Medzi rizikové faktory Alzheimerovej choroby patrí v prvom rade vek. Jej riziko sa po 65-ke zdvojnásobuje každých päť rokov. Pri vzniku ochorenia hrá rolu aj genetika a v súčasnosti nie je jasné, či jedným z rizikových faktorov sú úrazy hlavy.
K riziku Alzheimerovej choroby prispieva aj nevhodný životný štýl a tieto faktory:
- fajčenie
- obezita
- cukrovka
- vysoký krvný tlak
- vysoká hladina cholesterolu v krvi

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.