Nové zistenie o pasívnom fajčení: O tomto sa doteraz nehovorilo

O tom, že fajčenie prispieva k vzniku niektorých druhov zhubných ochorení, vieme už dlho. Na pozore by sa ale mali mať aj nefajčiari žijúci v domácnosti s fajčiarom.
Fajčenie škodí takmer každému telesnému orgánu. Okrem rakoviny, ktorá najčastejšie postihuje ústnu dutinu, hrdlo, pery, pľúca, pankreas a žalúdok, prispieva tiež k vzniku srdcových ochorení, porážky, cukrovky a chronickej obštrukčnej choroby pľúc.
Ak si myslíte, že vás sa tieto hrozby netýkajú, lebo si z cigarety nikdy nepotiahnete, ste na omyle. Ak totiž žijete v jednej domácnosti s človekom, ktorý fajčí, narastá u vás pravdepodobnosť zhubného ochorenia ústnej dutiny až o 51 percent.
Keďže výskum vplyvu pasívneho fajčenia na zdravie prebieha už desiatky rokov, nejde o prvé zistenie z tejto oblasti. Štúdie už preukázali, že časté vdychovanie dymu z cigariet pôsobí negatívne na pľúca, no o ústnej dutine sa hovorí až dnes.
V roku 2020 diagnostikovali rakovinu ústnej dutiny alebo pier takmer 378 tisícom ľudí na celom svete, pričom tomuto ochoreniu podľahlo 177 tisíc pacientov. O každom piatom úmrtí spôsobenom rakovinou sa pritom hovorí ako o následku fajčenia tabakových výrobkov.
Britský denník Daily Mail uvádza, že každý tretí dospelý a 40 percent detí z celého sveta sú nútení „nedobrovoľne fajčiť“, keďže bývajú v domácnosti s fajčiarom.
Údaje o 51-percentnom náraste rizika rakoviny ústnej dutiny u pasívnych fajčiarov pochádzajú z pozorovania, ktorého sa zúčastnilo takmer 7000 ľudí z rôznych krajín. Podľa vedcov toto riziko dokonca narastá úmerne s množstvom času stráveným v blízkosti fajčiarov.
Ak napríklad 10-15 rokov žijete v jednom byte s fajčiarom, hrozí u vás až dvojnásobná pravdepodobnosť vzniku rakoviny.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.