Krvný cukor ovplyvňuje riziko úmrtia na COVID-19, ohrození nie sú iba diabetici

U pacientov hospitalizovaných s COVID-19 má hladina cukru v krvi vplyv na riziko úmrtia.
Pacienti hospitalizovaní s COVID-19 s vysokou hladinou cukru v krvi majú vyššie riziko úmrtia bez ohľadu na to, či majú cukrovku alebo nie.
Hyperglykémia alebo vysoká hladina glukózy v krvi je stav, pri ktorom telo neprodukuje alebo nevyužíva dostatok inzulínu. K tomuto stavu prispieva stres, určité lieky, choroba, nedostatok pohybu a prejedanie.
Štúdia prezentovaná na výročnom stretnutí endokrinológov ENDO 2021 skúmala účinok hyperglykémie u pacientov s koronavírusom. Vedci zistili, že títo pacienti mali horšie zdravotné problémy, bez ohľadu na to, či boli alebo neboli diabetikmi.
U pacientov hospitalizovaných pre COVID-19 s vysokou hladinou cukru v krvi bolo pravdepodobnejšie, že budú potrebovať umelú pľúcnu ventiláciu alebo že budú prijatí na jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS), nastane u nich akútne zlyhanie obličiek alebo zomrú v nemocnici.
Samara Skwiersky, hlavná autorka štúdie, uviedla:
„Pacienti s COVID-19, ktorí sa nachádzajú v nemocnici s hyperglykémiou, si vyžadujú dôkladnejšie pozorovanie, pretože pravdepodobne budú vyžadovať agresívnejšie terapie.“
Výskumný tím pozoroval vážne následky COVID-19 u 708 dospelých, pričom im merali hladiny glukózy v krvi. Hospitalizácia pacienta s cukrovkou sa odporúča, keď sú hodnoty glukózy v krvi medzi 140 a 180 mg/dl (7.8 - 10mmol/L)
Štúdia zistila, že u pacientov s cukrovkou s hodnotou glukózy v krvi vyššou ako 140 mg/dl (7.8 mmol/L) bola 2,4-krát vyššia pravdepodobnosť, že budú potrebovať umelú pľúcnu ventiláciu a umiestnenie na JIS.
Horšie to bolo u diabetických pacientov s hladinami glukózy v krvi nad 180 mg/dl, (10mmol/L) pretože mali dvojnásobnú pravdepodobnosť úmrtia v nemocnici.
Avšak u pacientov, ktorí neboli diabetikmi, ale mali hladinu glukózy v krvi vyššiu ako 140 mg/dl, bola dvakrát vyššia pravdepodobnosť úmrtia na COVID.
Riziko intubácie a zlyhania obličiek sa tiež zvýšila u týchto pacientov 2,3-krát a riziko hospitalizácie na JIS bolo 3,5-krát vyššie.
Riziko intubácie a hospitalizácie na JIS sa takmer strojnásobili a riziko úmrtia bolo štvornásobné u osôb bez cukrovky, ale s hladinou glukózy v krvi nad 180 mg / dl.
Skwiersky povedala:
"Výsledky našej štúdie opätovne zdôrazňujú dôležitosť pravidelného monitorovania glukózy v krvi u pacientov hospitalizovaných s COVID-19, a to aj bez predchádzajúcej diagnózy cukrovky. Častejšie monitorovanie glukózy a liečba inzulínovou terapiou na cieľovú hodnotu glukózy nižšiu ako 140 mg / dl môže zlepšiť výsledky u týchto pacientov.“

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.