• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 20.4.2021Meniny má Marcel
Bratislava

Tento vitamín môže zmierniť riziko cytokínovej búrky pri COVID-19

  • 19:37 28.03.2021
  • Svet
Tento vitamín môže zmierniť riziko cytokínovej búrky pri COVID-19

Jeden z vitamínov skupiny B podporuje zdravý imunitný systém.

Výskum publikovaný v akademickom žurnále Frontiers in Nutrition naznačuje, že vitamín B6 má potenciálnu úlohu v prevencii cytokínovej búrky u pacientov s COVID-19. K cytokínovým búrkam dochádza, keď imunitný systém nadmerne reaguje a napáda zdravé bunky.

Vitamín B6 je esenciálna živina rozpustná vo vode, čo znamená, že sa neukladá v tele a musíme ju prijímať z potravín a výživových doplnkov. Vitamín B6 sa nachádza v rôznych potravinách, ako je hovädzie mäso, ryby, banány, celozrnné výrobky, cícer, sójové bôby, sladké zemiaky, orechy a mlieko.

Priaznivé účinky vitamínu C a D a minerálov ako horčík a zinok na imunitný systém si získali množstvo pozornosti, ale o vitamíne B6 nie sú takmer žiadne štúdie. Nová štúdia ukázala, že vitamín B6 má potenciálnu schopnosť znižovať riziko cytokínových búrok zlepšením imunitných funkcií a potlačením zápalu.

Vitamín B6 chráni pred dlhodobými zdravotnými komplikáciami vrátane cukrovky a kardiovaskulárnych chorôb znížením aktivity zápalu, karbonylového stresu a oxidačného stresu. Na druhej strane má nedostatok vitamínu B6 za následok zlú imunitnú funkciu, zvýšené riziko vírusovej infekcie a vyššiu úmrtnosť.

Respiračné vírusy, ako je SARS-CoV-2, spôsobujú hlavne poškodenia pľúc a zápal. Ukázalo sa, že antioxidačné doplnky ako N-acetylcysteín a karnozín zmierňujú poškodenie pľúc. Zdá sa, že užívanie vitamínu B6 má podobné priaznivé účinky na pľúca vďaka jeho antioxidačnému a protizápalovému účinku. Autori štúdie napísali:

„Koronavírusy a chrípka patria medzi vírusy, ktoré môžu na celom svete spôsobiť smrteľné poranenia pľúc a smrť na syndróm akútnej respiračnej tiesne. Vírusové infekcie vyvolávajú cytokínovú búrku, ktorá vedie k zápalu pľúcnych kapilárnych endotelových buniek, infiltrácii neutrofilov a zvýšenému oxidačnému stresu. “

Vysoký výskyt cytokínových búrok a trombózy je spojený s horším priebehom COVID-19. Trombóza alebo krvné zrazeniny pozorované u pacientov s COVID-19 spôsobujú vážne poškodenie orgánov, ako sú pečeň, srdce, obličky a pľúca.

Je však známe, že príjem vitamínu B6 má protizápalové a antitrombózne účinky. Prvá autorka štúdie Thanutchaporn Kumrungsee povedala:

„Vitamín B6 má úzky vzťah s imunitným systémom. Jeho hladina vždy klesá u ľudí s chronickými zápalmi, ako je obezita, cukrovka a srdcové choroby. Zo správ vidíme, že obézni a diabetici sú vystavení vysokému riziku pre COVID-19. Našou snahou v tejto štúdií je teda objasniť možné zapojenie vitamínu B6 do znižovania závažnosti COVID-19. “

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, frontiersin.org, nutraingredients-asia.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Stres pred tehotenstvom ovplyvňuje pohlavie dieťaťa

Stres pred tehotenstvom ovplyvňuje pohlavie dieťaťa

19:05 18.04.2021Zdravie

Ženy, ktoré v čase počatia zažívajú stres, majú až dvojnásobne vyššiu šancu, že sa im narodí dieťa s týmto pohlavím.

Správny zvuk budíka dokáže zabrániť pocitu únavy a zlepšiť sústredenosť

Správny zvuk budíka dokáže zabrániť pocitu únavy a zlepšiť sústredenosť

8:22 18.04.2021Zdravie

Melódia budíka dokáže ovplyvniť vašu energiu a zmierniť pocit únavy.

Spánok bez vankúša: 6 následkov, ktoré spozorujete na svojej pokožke

Spánok bez vankúša: 6 následkov, ktoré spozorujete na svojej pokožke

21:14 17.04.2021Zdravie

Možno ste už počuli o tom, že spánok bez vankúša je prospešný pre chrbticu, ale viete, ako vplýva na zdravie vašej pokožky?

Koľkí sedíte pri večeri za stolom? Tento návyk zvyšuje riziko obezity

Koľkí sedíte pri večeri za stolom? Tento návyk zvyšuje riziko obezity

19:33 17.04.2021Zdravie

V boji proti poruchám príjmu potravy vrátane obezity môžu pomôcť správne návyky pri jedení.

3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

8:37 17.04.2021Zdravie

Od zdravia čriev sa odvíja aj zdravie celého tráviaceho traktu, či dokonca psychická pohoda. Pri nevhodne zvolenej strave ho ale viete oslabiť. Tieto jedlá preto treba obmedziť.