Rada Európy upozornila SR na niektoré nedostatky v oblasti zamestnanosti
- 17:42 24.03.2021
- Brusel/Štrasburg

Európsky výbor pre sociálne práva, orgán Rady Európy (RE), v stredu zverejnil svoje závery za rok 2020 o ustanoveniach Európskej sociálnej charty týkajúcich sa zamestnanosti, odbornej prípravy a rovnakých príležitostí.
Výbor prijal 349 záverov týkajúcich sa 33 členských štátov RE vrátane Slovenska, 152 záverov o nesúlade a 97 záverov o zhode s Európskou sociálnou chartou. Závery týkajúce sa Slovenskej republiky sa týkajú 14 situácií.
V článku „Právo na prácu“ v kapitolách Politika úplného zamestnania a Právo na odborné vzdelávanie - Učňovská príprava výbor skonštatoval, že situácia na Slovensku je v súlade so sociálnou chartou.
Nesúlad bol zistený v kapitole Služby bezplatného sprostredkovania práce, kde výbor dospel k záveru, že nebolo preukázané, že služby zamestnanosti fungujú efektívnym spôsobom. Podobné konštatovanie platí aj pri kapitole Dlhodobo nezamestnaní, kde podľa výboru RE slovenská strana nepreukázala, že dokáže zabezpečiť rovnaké zaobchádzanie a prístup k odbornej príprave a rekvalifikácii dlhodobo nezamestnaných osôb pre štátnych príslušníkov iných štátov.
V článku „Právo na rovnaké príležitosti a rovnaké zaobchádzanie v otázkach zamestnania a povolania bez diskriminácie na základe pohlavia“ odborníci výboru skonštatovali, že situácia v SR nie je v súlade so sociálnou chartou z dôvodu, že právne predpisy zahŕňajú iba niektoré prvky odmeňovania na základe zásady rovnakej odmeny. Za problém považujú aj to, že nebola splnená povinnosť dosiahnuť merateľný pokrok v znižovaní rozdielov v odmeňovaní žien a mužov.
Pri ďalších deviatich situáciách výbor RE oznámil, že potrebuje dodatočné informácie, aby mohol posúdiť situáciu.
Skúmaných bolo 33 krajín 47-člennej Rady Európy: Albánsko, Andorra, Arménsko, Azerbajdžan, Bosna a Hercegovina, Cyprus, Česká republika, Čierna Hora, Dánsko, Estónsko, Gruzínsko, Holandsko, Holandsko vo vzťahu k Curacau a Sint Maarten, Chorvátsko, Island, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Rusko, Slovinsko, Slovenská republika, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Srbsko, Španielsko, Švédsko, Turecko a Ukrajina.
Výbor zdôraznil, že pretrvávajúci stav chudoby u ľudí so zdravotným postihnutím je dôležitým ukazovateľom úspechu alebo neúspechu štátnych snáh o zabezpečenie ich práva na nezávislosť, sociálnu integráciu a účasť na živote väčšinovej komunity. Spresnil, že povinnosť štátov prijímať opatrenia na podporu úplnej sociálnej integrácie a účasti osôb so zdravotným postihnutím na živote komunity úzko súvisí s opatreniami zameranými na zlepšenie a odstránenie chudoby medzi nimi.
Výbor zistil viacero opakujúcich sa nedostatkov, pokiaľ ide o úsilie krajín o zabezpečenie rovnakého využívania pracovných práv pre všetkých. Hlavné problémy sú nedostatočná ochrana pred diskrimináciou v zamestnaní a neschopnosť niektorých štátov zaručiť rovnaké práva pre mužov a ženy, najmä pokiaľ ide o rovnakú odmenu. Výbor upozornil aj na nedostatok právnych predpisov stanovujúcich presun dôkazného bremena v prípadoch diskriminácie na základe pohlavia a zistil situácie, v ktorých si štáty neplnili svoje povinnosti v oblasti predchádzania núteným prácam a vykorisťovaniu či ochrany obetí spáchaných trestných činov a trestania osôb zodpovedných za nútené práce.

PS: Fico od EÚ žiada jednotnú odpoveď na clá, jej jednotu ale zrádza
Premiér Robert Fico od EÚ žiada jednotnú odpoveď na americké clá, sám ale jej jednotu plánovanou návštevou Moskvy zrádza.

Krátky vyzýva Tarabu, aby zverejnil podklady k posudzovaniu vplyvov baterkárne
Taraba v minulosti priznal, že dokumentácia projektu vykazuje nízku kvalitu.

Europoslanci z PS vyzvali inštitúcie EÚ vyšetriť zneužívanie fondov na Slovensku
Yar sa v súvislosti s touto témou v pondelok prihlásila do rozpravy v pléne europarlamentu, aby situáciu predostrela ostatným členom zákonodarného zboru EÚ.

Odborári prídu v rámci druhého konsolidačného balíka s vlastnými opatreniami
Vláda zapojila do prípravy druhého konsolidačného balíka na budúci rok aj odborárov, ktorí majú prísť s vlastnými opatreniami.

Analytik: Efekt Trumpových ciel už vidieť aj na číslach k HDP
Hospodársky rast eurozóny v úvode tohto roka priniesol pozitívne čísla, keď bol o niečo vyšší, než očakával trh.