Riziko cukrovky sa skrýva v ruke: Takto zistíte, či vám hrozí diabetes

Toto je zvláštny znak, ktorý svedčí o tom, že vám hrozí rozvoj cukrovky 2. typu.
Slabá sila stisku v ruke môže byť známkou cukrovky 2. typu. K tomuto záveru dospeli vedci v štúdii publikovanej v akademickom žurnále Annals of Medicine.
Test sily stisku je ľahký a rýchly spôsob, ako rozpoznať tých, ktorí sú vystavení vysokému riziku vzniku diabetu typu 2.
Štúdia uskutočnená na 776 ľuďoch bez anamnézy cukrovky zistila, že riziko ochorenia sa znížilo o polovicu u tých, ktorí dosiahli vyššiu silu stisku.
Aj keď nezdravá strava, nedostatok pohybu, fajčenie, nadmerné pitie alkoholu, obezita, starnutie a rodinná anamnéza sú konvenčnými rizikovými faktormi pre vznik cukrovky, ochorenie sa niekedy nedá predvídať včas.
Preto môže byť strata svalovej hmoty a znížená sila dôležitým indikátorom vážneho zdravotného stavu a je spájaná s ochorením srdca, rakovinou a predčasnou smrťou.
Sila stisku dokáže určiť riziko diabetu najmä u žien
Nedávny prehľad 10 štúdií odhalil, že u ľudí, ktorí dosiahli vyššie skóre v teste sily stisku, bola o 27 percent nižšia pravdepodobnosť, že budú mať cukrovku.
V novom výskume vedci požiadali účastníkov, aby uchopili ručný dynamometer s maximálnym úsilím na päť sekúnd. Zistili, že tí, ktorí mali vyššiu silu v ruke, mali o 50 percent nižšie riziko cukrovky.
Keď sa tento test skombinoval s inými konvenčnými rizikovými faktormi, predikcia diabetu 2. typu sa ešte zlepšila. Ukazuje sa tiež, že sila stisku v rukách žien dokázala lepšie určiť riziko cukrovky ako u mužov. Prvý autor štúdie Setor Kunutsor uviedol:
„Tieto zistenia môžu mať dôsledky na vývoj stratégií prevencie cukrovky 2. typu. Hodnotenie stisku je jednoduché, lacné a nevyžaduje veľmi kvalifikovanú odbornosť a zdroje a mohlo by sa potenciálne použiť pri včasnej identifikácii osôb s vysokým rizikom vzniku cukrovky 2. typu.“
Spoluautor štúdie Jari Laukkanen však dodal, že tieto výsledky sú založené na fínskej populácii. Navrhuje preto rozsiahlejšie štúdie, ktoré by replikovali tieto zistenia v iných populáciách a zároveň porovnala riziko u mužov a žien.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.