6 vecí, ktoré ovplyvňujú hladinu vitamínu D v tele

Univerzálny vitamín D, ktorý ako doplnok pomáha najmä počas zimných mesiacov, nevplýva na každého rovnako. Predtým, ako po ňom siahnete, zvážte týchto 6 dôležitých faktov.
Poznáme hneď niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú množstvo vitamínu D v organizme. Telo si ho samo vytvára pri kontakte so slnečným žiarením, prijímame ho aj zo stravy a v neposlednom rade užívame doplnky.
Proces tvorby vitamínu D v tele začína pri absorbovaní slnečného žiarenia. Na tvorbe vitamínu sa okrem toho podieľajú aj obličky a pečeň.
Na hladinu vitamínu D u každého z nás vplýva niekoľko faktorov, ktoré môžu tiež zmeniť odporúčanú dennú dávku v prípade brania doplnkov. Predstavujeme vám šesť z tých najdôležitejších:
1. Poloha
Čím ďalej od rovníka sa nachádzate, tým menej UVB slnečných lúčov na vás počas zimy dopadne, čo znamená, že vaše telo vyprodukuje menej vitamínu D. Obyvatelia Slovenska majú najväčšie problémy s nedostatkom vitamínu D počas krátkych zimných dní od novembra po február. Kontakt s UVB žiarením minimalizuje aj zimné oblečenie, ktoré pokrýva väčšinu tela.
2. Kvalita ovzdušia
Častice uhlíka zo spaľovania fosílnych palív, dreva a iných materiálov pohlcujú UVB lúče vo vzduchu, čím znižujú mieru produkcie vitamínu D u obyvateľstva. Na druhej strane je tu ozónová vrstva, ktorá zachytáva radiáciu z UVB žiarenia, takže na miestach, kde je porušená, ľudia paradoxne získavajú viac vitamínu D zo slnečného žiarenia.
3. Opaľovací krém
Úlohou opaľovacieho krému je chrániť pokožku pred spálením tak, že pohltí UVB svetlo. Teoreticky to znamená, že súčasne blokuje absorpciu vitamínu D pokožkou. Reálne si ale málokto z nás bežne nanáša toľko krému, aby sme pri pobyte vonku nezískali ani trochu svetla potrebného na tvorbu vitamínu D.
4. Farba pokožky
Melanín je látka v pokožke, ktorá vplýva na jej sfarbenie. Čím viac melanínu človek má, tým tmavšia je jeho pokožka. Zároveň platí, že ľudia s vysokým obsahom melanínu potrebujú viac UVB žiarenia na tvorbu vitamínu D.
5. Hmotnosť
Keďže telesný tuk dokáže vstrebať vitamín D, mnohí polemizujú, že sa týmto spôsobom stáva akousi zásobárňou tohto vitamínu, ktorá je telu prospešná najmä počas zimy a sychravého počasia. Iné štúdie zas dokazujú, že obezita súvisí s nižším obsahom vitamínu D a nadmerné množstvo tuku oslabuje schopnosť tela využiť ho.
6. Vek
V pokožke starších ľudí sa nachádza menej látky, ktorá premieňa UVB svetlo na vitamín D.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.