Našli ste si na vankúšoch či perinách žlté fľaky? Čím skôr ich vymeňte za nové!

Ak pri prezliekaní posteľnej bielizne natrafíte na žlté fľaky na vankúšoch a perinách, neriskujte a kúpte nové.
Keďže spaním strávime približne tretinu života, je logické, že väčšinu z tohto času prespíme v posteli. O čistení posteľnej bielizne sa preto hovorí pomerne často, no na jednu vec sa zabúda – prikrývky a vankúše.
Keďže vankúše a prikrývky denne prichádzajú do kontaktu s ľudským telom, aj oni podliehajú opotrebovaniu. Ľudia na ne ale radi zabúdajú a nevyperú ich aj niekoľko mesiacov. O úplnej výmene netreba ani písať.
Ako často treba vymieňať vankúše a periny
Podľa doktora Karana Raja, ktorý na sociálnej sieti TikTok zverejnil video opisujúce správnu starostlivosť o vankúše a periny, treba tieto posteľné komponenty meniť minimálne raz za dva roky. Raj na to poskytuje dobrý dôvod.
„Z priemerného človeka opadnú približne 4 kilogramy pokožky za rok,“ hovorí Raj vo videu. „Väčšina z toho končí na vankúši alebo perine – hotová hostina pre mikroskopické roztoče.“
Raj pokračuje, že jediný roztoč sa denne vyprázdni aspoň 20-krát. „Vynásobte si to stovkou roztočov, ktoré žijú na vašom vankúši,“ hovorí lekár s tým, že nahromadené výkaly roztočov môžu vyvolať dýchacie problémy a alergické reakcie.
Žlté a hnedasté fľaky na vankúšoch a perinách podľa Raja vznikajú pri nahromadení potu a mazu, ktorý sa počas spánku prirodzene uvoľňuje z tela. Vlhkosť, ktorá je takto zachytená v posteľnom príslušenstve, pôsobí ako liaheň plesní a baktérií.
Ak si chcete overiť, či skutočne nastal čas na zmenu vankúša, skúste ho preložiť na polovicu a sledujte, či sa sám vráti do pôvodnej polohy. Ak sa to nestane, vankúš už stratil pružnosť a spánok na ňom môže spôsobovať bolesť chrbtice a problémy s držaním tela. V takom prípade je najvyšší čas vymeniť ho za nový.
@dr.karanr Change your pillows! ##wonderwaterwhip ##learnontiktok ##schoolwithdrkaran ##sleep
♬ Steven Universe - L.Dre

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.