Pijete kávu na lačný žalúdok? Týchto 7 hrozieb vás od toho odradí

Milovníci kávy by sa mali vzdať jej pitia hneď po prebudení. Obľúbený nápoj totiž so sebou prináša aj viaceré zápory.
Najlepší čas na pitie kávy je podľa odborníkov predpoludním medzi 9:30 a 11:30. Z toho vyplýva, že prvú šálku kávy by sme mali piť až niekoľko hodín po raňajkách. Ako nám môže uškodiť nedodržanie tohto pravidla?
1. Ospalosť
Kávu všetci považujeme za budíček, ktorý nás vie ráno postaviť na nohy. Znie preto paradoxne, že jej pitie môže navodiť aj stav ospalosti.
Kofeín vo všeobecnosti zvyšuje produkciu stresového hormónu kortizolu, ktorý môže vyvolať problémy so spánkom. Ak ho k tomu prijímate na lačný žalúdok, po krátkej dobe sa vám vráti pocit ospalosti, s akým ste vstávali z postele. Môže za to inzulín, ktorý sa začne tvoriť po vypití kávy a spôsobuje zníženie hladiny glukózy v krvi. To má za následok pokles energie a možný vznik úzkosti.
2. Strata minerálov
Ak kávu pravidelne pijete na prázdny žalúdok, telo ju rýchlejšie vstrebe, a môže dôjsť k rýchlej strate vitamínov a minerálov. Káva môže napríklad brániť vstrebávaniu železa, horčíka a vitamínov skupiny B, ktoré sú potrebné pre správnu funkciu nervovej sústavy.
Priveľa kofeínu v strave vedie k postupnému znižovaniu množstva vápnika v kostiach, čo môže vyústiť až do ochorení opornej sústavy.
3. Bolesť brucha
Určite viete, že káva dokáže človeka poriadne prehnať. O to viac, ak sa pije na prázdny žalúdok hneď ráno. Kofeín totiž aktivuje aj tú časť nervovej sústavy, ktorá je zodpovedná za vyprázdňovanie, a tak môže urýchliť peristaltiku čriev. Príloha vo forme mlieka môže tiež pekne zavariť ľuďom s laktózovou intoleranciou, o ktorej ani nemusia vedieť.
4. Priberanie
Áno, o čiernej káve sa hovorí, že pomáha pri spaľovaní tuku. Na druhej strane radi zabúdame na to, že jej konzumácia môže narušiť zdravý spánkový vzorec. Menej spánku tiež znamená väčší hlad a zvýšenú chuť na sladké.
Špeciálnym prípadom je balená káva z obchodu alebo kaviarne, ktorá neraz obsahuje množstvo sladidiel, a teda aj kalórií, ktoré nám pomáhajú priberať.
5. Úzkosť
Stresové hormóny sú v tele na najvyššej úrovni ráno po prebudení. Kofeín je stimulant, ktorý môže ich produkciu ešte podporiť, preto ak už trpíte úzkostnými ochoreniami, svoj stav by ste nemali pomocou kávy zhoršovať.
6. Suchá pokožka
Je logické, že keď po káve častejšie beháte na záchod, pravdepodobne vám tiež spôsobí dehydratáciu. Dehydratované telo ťažšie vylučuje toxíny cez kožu, a tak sa zrýchľuje tvorba suchej pokožky a vrások.
7. Nárast hladiny cukru v krvi
Ranná šálka kávy na prázdny žalúdok oslabuje schopnosť buniek regulovať hladinu cukru v krvi. Jej nárast môže viesť k priberaniu a ochoreniam kože.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.