• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 21.10.2021Meniny má Uršuľa
16°Bratislava

Suchá koža: Dermatológ radí, ako ju správne ošetrovať

  • 9:18 10.06.2020
  • Bratislava
Suchá koža: Dermatológ radí, ako ju správne ošetrovať

Koža na niektorých častiach tela sa skôr vysuší.

Koža na niektorých častiach tela, najmä na prstoch a kĺboch prstov a na pätách, je náchylná na vysychanie. Suchá koža má nižšiu schopnosť fungovať ako účinná bariéra. Na pohľad i na dotyk môže byť napätá, začervenaná, drsná a šupinatá. Môže svrbieť a v extrémnych prípadoch i praskať. Suchou kožou trpí až polovica populácie.

Niektorí ľudia majú k suchej pokožke dedičné predispozície. Vysušovanie kože môže spôsobovať aj počasie. Suchá pokožka sa najčastejšie objavuje v chlade pri poklese vonkajšej vlhkosti, vykurovaných miestnostiach a prechodoch z chladného do teplého prostredia,“ priblížil primár kožného oddelenia Nemocnice s poliklinikou Považskej Bystrici Tomáš Kopal. Kožu vysušuje nadmerná hygiena a dezinfekcia, nedostatočná hydratácia a nedostatočný pitný režim. Tiež nadmerné slnenie. S pribúdajúcim vekom sa koža „stenčuje“ a stáva sa vysušenejšou. Podľa Kopala suchosť kože podporujú aj ochorenia, ako napríklad atopický ekzém a psoriáza, niektoré druhy vnútorných ochorení a tiež manuálna práca spojená s častým umývaním. Týka sa to napríklad mechanikov, zdravotníkov či kaderníkov.

Pokožka rúk má špecifickú štruktúru, preto nedokáže na seba dobre viazať vodu a má väčšie sklony k vysúšaniu ako iné časti tela. Pokožka na chrbtoch rúk je tenká a neobsahuje takmer žiadne tukové tkanivo. Pokožka na dlaniach a bruškách prstov a palcov má zasa silnú a pevnú rohovú vrstvu, neobsahuje žiadne mazové žľazy a má nedostatok prirodzených hydratačných faktorov. Podľa Kopala je vhodné umývať si ruky vo vlažnej vode, pretože príliš horúca alebo príliš studená voda môžu stav pokožky zhoršiť. „Používajte šetriace mydlá a vyhýbajte sa hygienickým a kozmetickým výrobkom s alkoholom, ktoré vysušujú kožu,“ radí. Náročné domáce práce odporúča vykonávať v rukaviciach a kožu rúk hydratovať kvalitnými krémami.

Na chodidlách je zase koža v porovnaní s ostatnými časťami tela pod neustálym tlakom. Jej vonkajšia vrstva je tvrdšia a silnejšia a chýbajú jej mazové žľazy. Tvrdými povrchmi a nevhodnou obuvou sú chodidlá vystavované častejšiemu treniu. „Noste vhodnú obuv, po kúpaní na zmäknutej pokožke jemne odstráňte zhrubnuté časti pomocou pemzy alebo inej pomôcky a kožu chodidiel pravidelne hydratujte,“ odporúča odborník.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Lekár vysvetlil, prečo by ste nikdy nemali zadržiavať vetry

Lekár vysvetlil, prečo by ste nikdy nemali zadržiavať vetry

DNES - 10:50Zdravie

Doktor priblížil, čo sa stane, keď plyny nevypustíte von.

6 typov bolestí brucha, ktoré nesmiete ignorovať

6 typov bolestí brucha, ktoré nesmiete ignorovať

8:41 19.10.2021Zdravie

Zistite, prečo vás bolí brucho a či nejde o symptóm vážnejšieho problému.

Nepomáha len pri chudnutí. Takéto následky má prerušovaný pôst na dĺžku života

Nepomáha len pri chudnutí. Takéto následky má prerušovaný pôst na dĺžku života

6:37 19.10.2021Zdravie

Myši, ktoré v rámci vedeckej štúdie dostávali potravu len raz denne, žili dlhšie ako myši, ktoré skonzumovali rovnaký počet kalórií rozložených do viacerých kŕmení.

Tieto dve osobnostné črty zdvojnásobujú riziko Alzheimerovej choroby

Tieto dve osobnostné črty zdvojnásobujú riziko Alzheimerovej choroby

20:40 17.10.2021Zdravie

Keďže na Alzheimerovu chorobu dosiaľ neexistuje liek, najväčšiu nádej na zvládnutie ochorenia poskytuje skorá diagnostika. O predispozícii pritom môže rozhodovať aj povaha.

Stalo sa vám toto pri užívaní aspirínu? Príznak, ktorý naznačuje smrteľné nebezpečenstvo

Stalo sa vám toto pri užívaní aspirínu? Príznak, ktorý naznačuje smrteľné nebezpečenstvo

20:10 17.10.2021Zdravie

Užívanie aspirínu je prospešné najmä pri ľahších infekciách či bolestiach chrbta. Ak sa však dostaví tento príznak, s jeho užívaním je ihneď potrebné prestať.