Stres z COVID-19: Toto je najlepší spôsob, ako zlepšiť duševné zdravie počas lockdownu

Existujú stratégie, ako sa vyhnúť depresii a úzkosti počas ťažkého obdobia pandémie koronavírusu.
Nová štúdia publikovaná v akademickom žurnále Science of The Total Environment uvádza, že prístup k prírode je kľúčom k prežitiu lockdownu.
U ľudí, ktorí sa môžu dostať sa do prírody, je menej pravdepodobné, že počas lockdownu budú trpieť depresiou a úzkosťou.
Dokonca aj výhľad z okna do prírody môže pomôcť zmierniť negatívne účinky na psychiku súvisiace s pandémiou COVID-19.
Ľuďom by nemali zakazovať vychádzky do prírody
Závery vychádzajú zo štúdie, ktorá skúmala duševné zdravie ľudí v rôznych európskych krajinách v čase, kedy vlády zavádzali rôzne formy obmedzenia pohybu.
Napríklad Španielsko zaviedlo jeden z najprísnejších lockdownov. Na istý čas mali Španieli zakázané vychádzať von z domu, nemohli sa ani len prechádzať.
Viaceré štáty však aj počas lockdownu umožnili ľuďom chodiť do prírody. Prvá autorka štúdie Sarai Pouso vysvetlila výsledky:
„Hlavným záverom je, že ľudia, ktorí mali počas prvej vlny COVID-19 najprísnejší lockdown (tí, ktorí mohli ísť iba do práce alebo na nákup nevyhnutných vecí, ako to bolo v prípade Talianska a Španielska), mali väčšiu pravdepodobnosť vykazovať príznaky depresie a úzkosti v porovnaní s krajinami s uvoľnenejším lockdownom, kde ľudia mohli navštevovať prírodné plochy, ako sú parky. “
Stačí aj výhľad z okna
Do analýzy bolo zapojených viac ako 5000 účastníkov z 9 krajín. Vedci tiež skúmali, či má vplyv aj vlastná záhrada alebo výhľad na prírodu z domu. Zistili, že zelené plochy viditeľné z domu sú oveľa dôležitejšie pre duševné zdravie ľudí v najprísnejšom lockdowne.
Spoluautorka štúdie María C. Uyarra uviedla:
„Výsledky naznačujú, že prístup z domu do vonkajších priestorov (napr. na záhradu, balkón) a výhľad z okna do otvoreného priestoru alebo na prírodný prvok (napr. les, park, pobrežie) znížil pravdepodobnosť prejavov depresie. Ľuďom s prístupom do vonkajších priestorov a s výhľadom na prírodu sa navyše podarilo počas lockdownu udržiavať pozitívnejšiu náladu.“

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.