• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 9.3.2021Meniny má Františka
Bratislava

3 znaky, ktoré majú spoločné „superprenášači“ koronavírusu

  • 21:44 15.02.2021
  • New Orleans
3 znaky, ktoré majú spoločné „superprenášači“ koronavírusu

Už dlhšie vieme, že niektorí ľudia roznášajú vírus SARS-CoV-2 rýchlejšie ako iní. Vedcom sa dnes podarilo charakterizovať tri faktory, ktoré identifikujú každého „superprenášača“.

Pri prvých správach o preniknutí britského variantu koronavírusu na Slovensko mnohých vydesili najmä vedecké domnienky, že tento druh vírusu SARS-CoV-2 je nákazlivejší a smrteľnejší ako iné. Aj predtým sa už v tlači neraz vyskytlo slovo „superprenášač“, označujúce človeka, ktorý po nakazení nakazí viac ďalších ľudí ako je bežné.

V snahe lepšie spoznať povahu a správanie superprenášačov sa vedci pozreli na to, aké faktory z nich robia ľudí, ktorí vo veľkom ohrozujú okolie. V rámci štúdie preto pozorovali 194 zdravých dospelých a 8 opíc dvoch druhov, ktoré boli nakazené koronavírusom.

Z ich zistení vyplýva, že na rýchlosť šírenia vírusu najväčšmi vplýva vek, index telesnej hmotnosti (BMI) a takzvaná „vírusová nálož“, alebo množstvo častíc vírusu, ktoré sa nachádzajú v tele nakazeného. Koronavírus sa teda z hľadiska šírenia správa podobne ako iné epidemické infekčné ochorenia, pri ktorých 18 percent nakazených prenesie na ostatných 80 percent z celkovej nákazy.

Hlavnou zložkou, ktorá ovplyvňuje rýchlosť šírenia vírusu, je hlien v dýchacích cestách. To, koľko ľudí nakazíme, záleží predovšetkým od toho, do akej miery sa táto membrána rozkladá, keď popri nej prechádza vzduch.

Najpravdepodobnejší superprenášač

Z štúdie, ktorá bola zverejnená v magazíne PNAS, vyplýva, že starší ľudia s vyšším BMI a vyššou mierou nákazy infekciou COVID-19 prenášajú do okolia až trojnásobné množstvo nakazených kvapôčok vírusu v porovnaní s ostatnými.

Práve kvapôčky sú pri prenose koronavírusu najväčší problém, lebo dokážu ďalej doletieť, dlhšie sa držia vo vzduchu a pri vdýchnutí sa dostávajú hlbšie do pľúc.

Podľa výskumu v kritickom štádiu nákazy COVID-19, ku ktorému dochádza asi týždeň po nakazení, sú vydychované kvapôčky s vírusom najmenšie. Ich veľkosť predstavuje len asi milióntinu metra.

Mikrobiológ Chad Roy z Tulaneskej univerzity v New Orleans (štát Louisiana) hovorí, že podobný nárast počtu kvapôčok počas akútneho infekčného štádia je možné pozorovať aj u ďalších infekčných ochorení, ako je napríklad tuberkulóza.

„Vírusové a bakteriálne infekcie dýchacích ciest pravdepodobne oslabujú vrstvu hlienu v dýchacích cestách, čo podporuje presun častíc do vonkajšieho prostredia,“ hovorí Roy.

To, že určitú skupinu ľudí možno považovať za superprenášačov, neznamená, že by ostatní mali poľaviť v dodržiavaní opatrení proti šíreniu vírusu. Nevedomým prenášačom vírusu totiž môže byť aj mladý a zdravý človek.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, tulane.edu, pnas.org, sciencealert.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vnútorné Mongolsko zakazuje ťažbu bitcoinu

Vnútorné Mongolsko zakazuje ťažbu bitcoinu

17:20 06.03.2021Veda

Jedna z čínskych provincií, ktorá je veľkým bitcoinovým centrom, zakazuje jeho ťažbu.

Ruskí kozmonauti na ISS opravujú praskliny v plášti ruského modulu

Ruskí kozmonauti na ISS opravujú praskliny v plášti ruského modulu

14:29 06.03.2021Veda

Posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) opravila prvú prasklinu v plášti ruského modulu Zvezda, ktorá viedla k úniku vzduchu. Agentúru TASS o tom informovala štátna korporácia Energija.

Obézni ľudia môžu mať problém s vakcínou proti COVID-19. Nemusí ich chrániť dostatočne

Obézni ľudia môžu mať problém s vakcínou proti COVID-19. Nemusí ich chrániť dostatočne

21:58 04.03.2021Veda

Bolo zistené, že zdravotníci s obezitou produkujú iba asi polovicu protilátok oproti zdravým ľuďom.

Covidom sa nakazí celá rodina, ale priebeh je u každého iný. Ako je to možné?

Covidom sa nakazí celá rodina, ale priebeh je u každého iný. Ako je to možné?

19:36 27.02.2021Veda

Jeden člen rodiny má „šťastie“ len na bolesť hlavy a upchatý nos. Iný zas musí týždeň preležať v posteli. Prečo sa priebeh ochorenia COVID-19 v jednej domácnosti tak líši?

Ako dlho vydrží koronavírus na oblečení? Nové zistenia nikoho nepotešia

Ako dlho vydrží koronavírus na oblečení? Nové zistenia nikoho nepotešia

19:02 25.02.2021Veda

Prelomové zistenie vystavuje riziku najmä zamestnancov v prvej línii boja proti COVID-19.