• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 26.4.2024Meniny má Jaroslava
14°Bratislava

3 znaky, ktoré majú spoločné „superprenášači“ koronavírusu

  • 21:44 15.02.2021
  • New Orleans
3 znaky, ktoré majú spoločné „superprenášači“ koronavírusu

Už dlhšie vieme, že niektorí ľudia roznášajú vírus SARS-CoV-2 rýchlejšie ako iní. Vedcom sa dnes podarilo charakterizovať tri faktory, ktoré identifikujú každého „superprenášača“.

Pri prvých správach o preniknutí britského variantu koronavírusu na Slovensko mnohých vydesili najmä vedecké domnienky, že tento druh vírusu SARS-CoV-2 je nákazlivejší a smrteľnejší ako iné. Aj predtým sa už v tlači neraz vyskytlo slovo „superprenášač“, označujúce človeka, ktorý po nakazení nakazí viac ďalších ľudí ako je bežné.

V snahe lepšie spoznať povahu a správanie superprenášačov sa vedci pozreli na to, aké faktory z nich robia ľudí, ktorí vo veľkom ohrozujú okolie. V rámci štúdie preto pozorovali 194 zdravých dospelých a 8 opíc dvoch druhov, ktoré boli nakazené koronavírusom.

Z ich zistení vyplýva, že na rýchlosť šírenia vírusu najväčšmi vplýva vek, index telesnej hmotnosti (BMI) a takzvaná „vírusová nálož“, alebo množstvo častíc vírusu, ktoré sa nachádzajú v tele nakazeného. Koronavírus sa teda z hľadiska šírenia správa podobne ako iné epidemické infekčné ochorenia, pri ktorých 18 percent nakazených prenesie na ostatných 80 percent z celkovej nákazy.

Hlavnou zložkou, ktorá ovplyvňuje rýchlosť šírenia vírusu, je hlien v dýchacích cestách. To, koľko ľudí nakazíme, záleží predovšetkým od toho, do akej miery sa táto membrána rozkladá, keď popri nej prechádza vzduch.

Najpravdepodobnejší superprenášač

Z štúdie, ktorá bola zverejnená v magazíne PNAS, vyplýva, že starší ľudia s vyšším BMI a vyššou mierou nákazy infekciou COVID-19 prenášajú do okolia až trojnásobné množstvo nakazených kvapôčok vírusu v porovnaní s ostatnými.

Práve kvapôčky sú pri prenose koronavírusu najväčší problém, lebo dokážu ďalej doletieť, dlhšie sa držia vo vzduchu a pri vdýchnutí sa dostávajú hlbšie do pľúc.

Podľa výskumu v kritickom štádiu nákazy COVID-19, ku ktorému dochádza asi týždeň po nakazení, sú vydychované kvapôčky s vírusom najmenšie. Ich veľkosť predstavuje len asi milióntinu metra.

Mikrobiológ Chad Roy z Tulaneskej univerzity v New Orleans (štát Louisiana) hovorí, že podobný nárast počtu kvapôčok počas akútneho infekčného štádia je možné pozorovať aj u ďalších infekčných ochorení, ako je napríklad tuberkulóza.

„Vírusové a bakteriálne infekcie dýchacích ciest pravdepodobne oslabujú vrstvu hlienu v dýchacích cestách, čo podporuje presun častíc do vonkajšieho prostredia,“ hovorí Roy.

To, že určitú skupinu ľudí možno považovať za superprenášačov, neznamená, že by ostatní mali poľaviť v dodržiavaní opatrení proti šíreniu vírusu. Nevedomým prenášačom vírusu totiž môže byť aj mladý a zdravý človek.

Zdroj: Info.sk, DP, tulane.edu, pnas.org, sciencealert.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
NASA varuje pred plánmi Číny: Toto chce čínska vláda urobiť na Mesiaci

NASA varuje pred plánmi Číny: Toto chce čínska vláda urobiť na Mesiaci

20:47 23.04.2024Veda

NASA varuje, čo sa stane s Mesiacom, keď na ňom pristanú čínski astronauti.

Ostrovné štrkáče sú menšie, ale ostrejšie ako pevninské, tvrdia vedci

Ostrovné štrkáče sú menšie, ale ostrejšie ako pevninské, tvrdia vedci

14:27 10.04.2024Veda

Štrkáče na kalifornskom ostrove Santa Catalina sú menšie, ale ostrejšie ako príslušníci rovnakého druhu obývajúce pevninu.

Močenie cikád by mohlo zmeniť súčasné chápanie dynamiky tekutín

Močenie cikád by mohlo zmeniť súčasné chápanie dynamiky tekutín

12:20 27.03.2024Veda

Cikády napriek svojej malej veľkosti nevylučujú moč vo forme kvapiek, ale prúdom, uvádza štúdia publikovaná v odbornom žurnále PNAS.

Toto nesmiete zmeškať: Na oblohe bude úkaz, ktorý sa znova objaví až za 70 rokov

Toto nesmiete zmeškať: Na oblohe bude úkaz, ktorý sa znova objaví až za 70 rokov

18:32 15.03.2024Veda

Tento úkaz môžete vidieť len raz za približne sedemdesiat rokov.

Umelá inteligencia je kreatívnejšia ako ľudia: V tomto dokázala prekonať 151 ľudí

Umelá inteligencia je kreatívnejšia ako ľudia: V tomto dokázala prekonať 151 ľudí

19:37 03.03.2024Veda

Vedci porovnali výkon umelej inteligencie v štandardizovaných testoch tvorivého potenciálu v porovnaní s ľuďmi.