Toto je najzdravší spôsob chôdze

Aj dôvod, pre ktorý kráčate, dokáže odhaliť stav vášho zdravia.
Tí, ktorí sa pri chôdzi ponáhľajú, aby sa dostali na určité miesto, sú podľa štúdie publikovanej v akademickom časopise Journal of Transport & Health zdravší.
V porovnaní s pohodovou prechádzkou je rýchla chôdza zdravšou voľbou, pretože zlepšuje funkciu mozgu, srdca a pľúc.
Predchádzajúce štúdie zistili, že rýchla chôdza pomáha spáliť viac kalórií, ale čo je dôležitejšie, zvyšuje dlhovekosť a znižuje riziko predčasného úmrtia na srdcové choroby.
Táto štúdia ukázala, že ľudia, ktorí majú tendenciu kráčať rýchlejšie, keď majú nejaký účel (napríklad cestu do práce) sa považujú za zdravších ako pomalí chodci.
Dôležitý je účel cesty
Ak je účel cesty nevyhnutný - napríklad chôdza do obchodu s potravinami alebo do práce - umožňuje to ľuďom kráčať rýchlejšie, čo vedie k lepším zdravotným výsledkom v porovnaní s bežnými prechádzkami.
Gulsah Akar, jeden z autorov štúdie, uviedol: "Zistili sme, že chôdza na úžitkové účely výrazne zlepšuje vaše zdravie a že tieto typy vychádzok sa dajú ľahšie začleniť do vašej každodennej rutiny. Takže v zásade by sme sa mali ako urbanisti aj ako ľudia snažiť čo najviac využiť túto výhodu.“
Výskumný tím zhromaždil údaje o 125 885 dospelých Američanoch, ktorí uviedli čas strávený chôdzou na rôzne účely. Analyzovalo sa viac ako 500 000 ciest a medzi dôvody patrila chôdza z domu do práce, chôdza z domu do obchodu, spoločenské a rekreačné prechádzky.
Údaje ukázali, že pešie výlety z akéhokoľvek dôvodu a v akejkoľvek dĺžke vo všeobecnosti spôsobili, že sa ľudia cítili zdravšie ako tí, ktorí jazdili alebo používali verejnú dopravu.
Ponáhľanie sa je zdravšie ako rekreačná prechádzka
Ľudia, ktorí za prácou kráčali ďalších 10 minút z domu - napríklad pešo z domu na vlakovú stanicu - mali vyššiu pravdepodobnosť, že ich zdravotné skóre bolo o 6 percent vyššie ako tých, ktorí kráčali za iným účelom.
Ľudia, ktorí chodili z domu do obchodov alebo za rekreačnými aktivitami, dosiahli lepšie skóre o 3 percentá. Ľudia navyše majú tendenciu mať dlhšie pešie výlety, ak začínajú z domu, než z iných miest.
Ľudia, ktorí dochádzali za prácou, mali v priemere vyššiu rýchlosť o 4,3 km za hodinu v porovnaní s inými pešími výletmi. Rekreačná chôdza, napríklad prechádzka po večeri, vykazovala vyššiu rýchlosť o 4,1 km za hodinu.
Akar povedal:
"Myslel som si, že rozdiely nebudú také výrazné, že chôdza je chôdza a všetky formy chôdze sú užitočné. A to je pravda, ale chôdza na niektoré účely má podstatne väčšie účinky na naše zdravie ako iné. To znamená, že ísť do telocvične alebo do rekreačného strediska nie sú jediné spôsoby cvičenia. Je to príležitosť jednoducho začleniť aktívne minúty do našich denných plánov.“

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.