Deti, ktoré toto robili v detstve, majú nižšie riziko depresie

Deti, ktoré sa v detstve venovali tejto aktivite, zvyknú byť v dospelosti šťastnejšie.
Výskum ukazuje, že ľudia, ktorí v detstve trávili viac času v prírode, majú lepšie duševné zdravie neskôr v dospelosti. Potvrdili to vedci v štúdii publikovanej v akademickom časopise International Journal of Environment Research and Public Health.
Hra na záhrade, turistika a celkovo pobyt v prírode je spojený s nižším rizikom depresie a úzkosti. Dospievanie v prírodnom prostredí pomáha ľuďom pochopiť výhody, ktoré príroda poskytuje.
Štúdia tiež zistila, že tí, ktorí v detstve nie sú vystavení prírode, s menšou pravdepodobnosťou ocenia jej výhody v dospelosti. Pobyt v prírode bol spojený s lepším psychickým aj fyzickým zdravím.
Deti by mali mať väčší kontakt s prírodou
Bohužiaľ, 73 percent Európanov žije v mestských oblastiach s obmedzeným prístupom k prírode. Z dôvodu rozsiahlej urbanizácie po celom svete je pravdepodobné, že sa zníži počet ľudí, ktorí sa môžu ľahko dostať do prírody.
Štúdie sa zúčastnilo 3 585 ľudí všetkých vekových skupín v štyroch európskych mestách. Účastníkov sa pýtali, ako často boli ako deti vonku v prírode, či robili účelové činnosti, ako je turistika, alebo len tak hrali na záhrade.
Zdá sa, že tí, ktorí si ako deti prírodu veľmi neužili, nepochopili jej výhody, uviedla prvá autorka štúdie Myriam Preuss: „Všeobecne prikladali účastníci s nižšou expozíciou prírode v detstve menší význam prírodnému prostrediu.“
Hlavné výsledky ukázali, že pobyt v prírode v detstve súvisel s lepším duševným zdravím dospelých. Spoluautor štúdie Mark Nieuwenhuijsen uviedol:
„Mnoho detí v Európe vedie interiérový životný štýl, preto by bolo žiaduce dať im prístup k prirodzenému vonkajšiemu prostrediu, atraktívnemu a bezpečnému na hranie. Vyzývame politikov, aby zlepšili dostupnosť prírodných priestorov pre deti a zelené školské dvory.“

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.