Na čo sa pripraviť po hospitalizácii na COVID-19? S týmto sa pacienti stretávajú po liečbe

Pacienti, ktorí boli kvôli ochoreniu COVID-19 hospitalizovaní, znášajú príznaky najťažšie. Problémy však neprestávajú ani po prepustení z nemocničnej starostlivosti.
Medzi základné a najčastejšie sa vyskytujúce príznaky ochorenia COVID-19 patrí horúčka, suchý a neutíchajúci kašeľ a celková slabosť a únava. K týmto sa môžu pridať aj príznaky v podobe tráviacich ťažkostí či straty čuchu a chute.
Je vo všeobecnosti známe, že ochorením sú najviac ohrození starší ľudia a pacienti s ochoreniami dýchacích ciest, či ľudia so zníženou imunitou. Práve oni tvoria podstatnú časť z tých, ktorých po nakazení musia hospitalizovať.
Viac ako rok po vypuknutí pandémie v jej kolíske, čínskom meste Wu-chan, sa prvýkrát objavujú náznaky, že život po hospitalizácii sa u mnohých pacientov ešte dlho nevracia do normálu.
Štúdia zverejnená v prestížnom žurnále The Lancet vysvetľuje, že až 76 percent zo sledovaných pacientov hospitalizovaných vo Wu-chane udáva pretrvávajúce príznaky ochorenia COVID-19 aj 6 mesiacov po prepustení z nemocnice.
„Dlhý COVID“
Celý svet už dôkladne pozná okamžité prejavy koronavírusu, ktoré sme spomenuli vyššie. Keďže ide o pomerne „mladé“ ochorenie, len málo sa vie o dlhotrvajúcich príznakoch. Čoraz viac štúdií sa nimi ale začína zaoberať, a dáva tak priestor na vyniknutie slovného spojenia „dlhý COVID“.
S príznakmi ochorenia aj po vyliečení sa nestretávajú len nemocniční pacienti. Mnoho ľudí uvádza, že aj niekoľko mesiacov po zotavení pociťujú slabosť, bolesti svalov a hrude, búšenie srdca, tvoria sa im vyrážky a kašľú.
Vyše 1700 pacientov
Štúdia zverejnená v The Lancet pozorovala 1733 pacientov, ktorých prepustili z nemocnice vo Wu-chane v čase od 7. januára do 29. mája 2020 po tom, ako sa vyliečili z ochorenia COVID-19.
Pacienti sa približne 186 dní po prepustení dostavili na lekársku kontrolu, v rámci ktorej každý z nich lekárom oznámil, ktoré príznaky ochorenia uňho stále pretrvávajú. Podrobili sa tiež laboratórnym testom, prehliadke a 6-minútovému testu na kráčanie.
349 z vyliečených pacientov po polroku absolvovalo aj pľúcne vyšetrenie a 94 ďalších, ktorých počas najkritickejšej fázy ochorenia testovali na prítomnosť protilátok, opäť podstúpilo toto testovanie.
Problémy so spánkom, obličkami i psychikou
U 76 percent pacientov sa potvrdilo pretrvávanie aspoň jedného príznaku COVID-19 po niekoľkých mesiacoch od stanovenia diagnózy. Najčastejšie pritom išlo o slabosť, ktorá stále postihovala 63 percent vyliečených. 26 percent z nich sa sťažovalo na ťažkosti so spánkom a 23 percent udávalo úzkosť a depresiu.
Testovanie pľúc zas poukázalo na to, že ich funkčnosť po liečbe závisí od počiatočného stavu počas nákazy. 56 percent z tých, ktorí sa pri pobyte v nemocnici liečili pomocou pľúcnej ventilácie, malo pri kontrolnej prehliadke ťažkosti s prúdením kyslíka v krvi, čo sa tiež týkalo 22 percent tých, ktorí nepotrebovali pomoc pľúcnej ventilácie.
Negatívne následky COVID-u potvrdil aj test kráčania. 29 percent pacientov na ventilácii po polroku podávalo nižšie ako priemerné výkony, zatiaľ čo z pacientov bez ventilácie tento následok postihol 24 percent.
Je zaujímavé, že u „covidových“ pacientov sa po prepustení z nemocnice vyskytli aj problémy s obličkami. Z 822 sledovaných u 13 percent zistili zhoršenú funkciu obličiek v porovnaní s obdobím, ktoré strávili v nemocnici.
U pacientov po polroku zistili aj pokles prítomných protilátok na vírus SARS-CoV-2 v organizme.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.