Liek na demenciu máte na dosah, skrýva sa v týchto potravinách

Dva rastlinné extrakty zabraňujú hromadeniu amyloidu beta v mozgu.
Dve zlúčeniny, ktoré nájdeme napríklad v mrkve či v zelenom čaji, pomáhajú bojovať proti Alzheimerovej chorobe. V štúdii publikovanej v akademickom časopise Journal of Biological Chemistry dokázala liečba rastlinnými zlúčeninami úplne obnoviť spomienky myší.
Epigallocatechin-3-gallát (EGCG) je zlúčenina nachádzajúca sa v zelenom čaji. Kyselina ferulová sa nachádza v ryži, paradajkách, mrkve, ovse a pšenici.
V štúdii boli myšiam geneticky naprogramovaným na rozvoj Alzheimerovej choroby podávané tieto rastlinné doplnky po dobu troch mesiacov.
Netreba čakať na liek, zmenu jedálničku môžete urobiť už teraz
Aj keď sa výsledky na myšiach nemusia pretaviť na ľudí, zistenia sú stále veľmi sľubné, uviedol spoluautor štúdie Terrence Town:
"Nemusíte čakať 10 až 12 rokov na to, aby sa navrhnutý liek dostal na trh, tieto zmeny stravovania môžete urobiť dnes. Považujem to za veľmi povzbudivé.“
Vo výskume bolo 32 myší s Alzheimerovou chorobou náhodne rozdelených do skupín s rôznou stravou.
Štyri skupiny boli kŕmené rôznymi kombináciami EGCG a kyseliny ferulovej. Dávky boli nastavené v pomere 30 mg na kilogram telesnej hmotnosti.
Toto množstvo by človek mohol ľahko konzumovať ako súčasť zdravej výživy alebo vo forme doplnkov.
Najlepšie je EGCG a kyselinu ferulovú kombinovať
Myši absolvovali rad testov pamäte a schopnosti učenia. Išlo o myšacie ekvivalenty testov uskutočňovaných na hodnotenie demencie u ľudí.
Town vysvetlil výsledky: "Po troch mesiacoch kombinovaná liečba úplne obnovila pracovnú pamäť a myši s Alzheimerom si počínali rovnako dobre ako zdravé porovnávacie myši."
Zdá sa, že tieto dve zlúčeniny účinkujú tak, že zabraňujú hromadeniu peptidu amyloidu beta v mozgu. Ide o zhluky proteínu, ktoré sa vyskytujú v mozgu ľudí s Alzheimerovou chorobou.
Najlepšie sa darilo skupine myší, ktorým sa obidve zlúčeniny podávali spolu. EGCG a kyselina ferulová tiež znižovali neurozápaly a oxidačný stres.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.