Tento typ hudby výrazne znižuje epileptické záchvaty

Pomocou hudby je možné znížiť frekvenciu epileptických záchvatov.
Približne 50 miliónov ľudí na celom svete v súčasnosti trpí epilepsiou. Ide o neurologické ochorenie, ktoré ovplyvňuje mozog a môže spôsobiť časté záchvaty.
Nedávna klinická štúdia však ukázala, že počúvanie klasickej hudby - najmä Mozartových klavírnych sonát - môže znížiť počet záchvatov u ľudí s epilepsiou. Tieto závery boli publikované v akademickom žurnále Epilepsia Open.
V štúdii, ktorú viedli Marjan Rafiee a Taufik Valiante z Krembil Brain Institute v Toronto Western Hospital, púšťali 13 účastníkom dva typy zvukových klipov po dobu šiestich mesiacov.
Po 3 základných mesiacoch polovica pacientov počúvala Mozartovu sonátu D dur pre dva klavíry (K448) približne sedem minút denne po dobu ďalších troch tri mesiacov. Druhá polovica počúvala mierne arytmickú verziu toho istého diela.
Výsledky ukázali zníženie počtu záchvatov u pacientov, ktorí počúvali originálnu Mozartovu skladbu. Rafjee vo vyhlásení uviedol:
„Za posledných 15 až 20 rokov sme sa veľa naučili o tom, ako počúvanie jednej z Mozartových skladieb u jedincov s epilepsiou demonštruje zníženie frekvencie záchvatov. Ale jednou z otázok, na ktorú sme potrebovali odpoveď, bolo, či sa u jednotlivcov prejaví podobné zníženie frekvencie záchvatov tým, že budú počúvať iný zvukový stimul - kontrolnú skladbu - v porovnaní s Mozartom.
Naše výsledky ukázali, že denné počúvanie K.448 bolo spojené so znížením frekvencie záchvatov u dospelých jedincov s epilepsiou. To naznačuje, že denné počúvanie Mozarta možno považovať za doplnkovú terapeutickú možnosť na zníženie záchvatov u jedincov s epilepsiou.“
Nie je to prvýkrát, čo bola skladba z roku 1781 navrhnutá ako terapeutický nástroj na liečenie tohto ochorenia. Výskum z roku 2018 ukázal, že deti vo veku od 2 do 18 rokov zaznamenali výrazný pokles epileptickej aktivity po vypočutí Mozartovej skladby.
Keďže až 30 percent pacientov s epilepsiou v súčasnosti uvádza, že lieky im nepomáhajú znižovať záchvaty, klasická hudba by mohla byť kľúčom k nízkonákladovej neinvazívnej liečbe.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.