• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.5.2025Meniny má Hermína
Bratislava

Slováci viac veria digitálnym médiám ako vedeckým inštitúciám

  • 12:33 10.12.2020
  • Trnava
Slováci viac veria digitálnym médiám ako vedeckým inštitúciám

Na Slovensku chýba záujem o vedeckú komunikáciu.

Zistili to sociológovia z Trnavskej univerzity (TU), ktorí sa zúčastnili na medzinárodnom projekte CONCISE. V ňom s výskumníkmi zo Španielska, Talianska, Portugalska a Poľska skúmali, ako si Európania vytvárajú názory na témy očkovania, alternatívnej medicíny, klimatickej zmeny a geneticky modifikovaných potravín. Slováci podľa výsledkov najviac čerpajú zdroje z digitálnych médií, menej dôverujú inštitúciám a viac autoritám.

Našim cieľom bolo zistiť, ako sa vedecké informácie dostávajú k verejnosti a ako ovplyvňujú postoje a konanie spoločnosti v súvislosti s diskutovanými témami,“ uviedol vedúci katedry sociológie na TU a organizátor verejnej diskusie v projekte CONCISE Peter Guráň. Rozhovory so vzorkou 100 Slovákov nad 18 rokov preukázali, že na Slovensku je všeobecne nízky záujem o vedeckú komunikáciu a je o nej aj nedostatočná verejná diskusia.

Informácie opýtaní najčastejšie získavali z digitálnych médií, pričom sociálne siete boli respondentmi považované za komunikačné kanály, ktorými sa najčastejšie šíria falošné informácie. „Odborníkov a názorových lídrov vnímali respondenti až ako druhých v poradí, čo sa týka dôležitosti využívania zdrojov informácií. Výskumníkov prekvapilo, že Slováci nepovažujú za dôležitý informačný kanál organizácie či inštitúcie, s výnimkou inšpektorátov a kontrolných orgánov a niektorých medzinárodných organizácií, ako je Svetová zdravotnícka organizácia (WHO),“ konštatoval Guráň.

Najdôležitejšiu úlohu vo všetkých vekových kategóriách, podľa dosiahnutého vzdelania i pôvodu, zohrávajú, ako uviedol Guráň, autority. Účastníci potvrdili spoľahlivosť zdrojov založených na vedeckých dôkazoch a faktoch, pričom zdôraznili, že je nevyhnutné, aby informácie prezentované v médiách vychádzali z vedeckých poznatkov. „Práve preto by mal byť vymedzený širší priestor uznávaným a dôveryhodným komunikátorom, vedcom, odborníkom a novinárom,“ myslia si výskumníci z TU.

Hlavným cieľom projektu CONCISE, ako informoval Guráň, bolo otvoriť celoeurópsku diskusiu o vedeckej komunikácii a predložiť návrhy na zlepšenie vedeckej komunikácie v Európe. Práve s týmto zámerom sa 18. novembra uskutočnil online dialóg Online EU Policy Dialogue on Science Communication, ktorého sa zúčastnili členovia tímov CONCISE, novinári a poslanci národných parlamentov a europarlamentu.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Inšpektori našli na trhu nevyhovujúcu potravinu

Inšpektori našli na trhu nevyhovujúcu potravinu

VČERA - 21:50Domáce

Štátna veterinárna a potravinová správa upozorňuje na nevyhovujúcu zeleninu.

TEDi sťahuje z predaja nebezpečný produkt. Ak ho máte, musíte ho prestať používať

TEDi sťahuje z predaja nebezpečný produkt. Ak ho máte, musíte ho prestať používať

VČERA - 21:14Domáce

Výrobok z obľúbeného reťazca môže ohroziť zdravie.

Stavanie mája poznačila tragédia. O život prišiel mladý hasič

Stavanie mája poznačila tragédia. O život prišiel mladý hasič

VČERA - 19:30Domáce

Mladý muž zahynul počas prvomájových osláv.

Neznámy páchateľ zneuctil pamätník v Novej Bošáci

Neznámy páchateľ zneuctil pamätník v Novej Bošáci

VČERA - 18:34Domáce

Odsúdil to aj minister vnútra SR.

Hladujúce deti bude možné opäť podporiť v zbierke Modrý gombík

Hladujúce deti bude možné opäť podporiť v zbierke Modrý gombík

VČERA - 18:22Domáce

Zbierka Modrý gombík má po devätnástykrát pomôcť hladujúcim deťom. Prebiehať bude od 12. do 18. mája. Verejnosť do nej môže prispieť viacerými spôsobmi.