• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.5.2025Meniny má Florián
15°Bratislava

Týchto 5 liekov môže pomáhať aj pri koronavíruse. Užívate niektorý z nich?

  • 20:51 07.12.2020
  • Svet
Týchto 5 liekov môže pomáhať aj pri koronavíruse. Užívate niektorý z nich?

Podľa lekárov môžu pri liečbe ochorenia COVID-19 pomáhať aj iné typy liekov, od antidepresív po lieky na dnu.

Podľa vedcov nám v boji proti novému koronavírusu môžu pomáhať aj lieky na depresiu, dnu či doplnky vitamínu D. Niektoré z už existujúcich liekov ukazujú sľubné výsledky v testoch účinnosti na koronavírus. Ich hlavnou výhodou je, že keďže ich užívanie bolo schválené príslušnými úradmi, pri overení účinku na COVID-19 by sa mohli okamžite nasadiť. Na prevenciu preto môžu fungovať aj tieto lieky:

1. Liek na dnu

Foto: Sonis Photography/Shutterstock.com

Kolchicín sa používa na liečbu dny a teraz sa testuje aj na liečbe koronavírusu. Dna je typ artritídy, ktorá spôsobuje záchvaty náhlych, silných bolestí kĺbov, ktoré sú často výsledkom príliš veľkého množstva alkoholu alebo tučných jedál. Ľudia zvyčajne užívajú 500 mg tabletu kolchicínu dvakrát až štyrikrát denne.

Kolchicín bude zahrnutý do štúdie RECOVERY - jednej z najväčších klinických štúdií na svete, ktorú vedú britskí vedci. Najmenej 2 500 pacientov s Covid-19 bude dostávať 500 mg kolchicínu každých 12 hodín, celkovo 10 dní. Porovnajú ich s 2 500 pacientmi s bežnou nemocničnou starostlivosťou, aby sa zistilo, či liek ovplyvní úmrtnosť.

Kolchicín má širokú škálu protizápalových účinkov, čo znamená, že môže zabrániť poškodeniu pľúc a iných orgánov spôsobenému zápalu z Covid-19.

Malá štúdia v Taliansku ukázala, že z pacientov, ktorí užívali kolchicín, prežilo 84 percent v porovnaní so 64 percentami pacientov, ktorým sa poskytovala štandardná starostlivosť - steroidy, hydroxychlorochín a liek proti HIV lopinavir. Okolo 6000 pacientov s koronavírusom bude dostávať kolchicín v rámci kanadskej štúdie a ďalšiu vykonávajú aj v Grécku.

2. Antidepresíva

Fluvoxamín sa podľa vedcov ukazuje ako sľubný nástroj proti Covid-19, pričom výsledky americkej štúdie boli zverejnené minulý mesiac.

Vedci dali 152 dospelým ľuďom s koronavírusom buď fluvoxamín (100 mg dvakrát alebo trikrát denne) alebo placebo. „Fluvoxamín zabránil klinickému zhoršeniu," uviedol pre Contagion hlavný autor štúdie Eric Lenze z lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity.

"To naznačuje, že fluvoxamín zabraňuje poraneniu pľúc, ktoré je charakteristickým znakom závažnej infekcie Covid-19," uviedol Dr. Lenze.

Fluvoxamín je známy ako „selektívny inhibítor spätného vychytávania serotonínu (SSRI)“. Tieto lieky blokujú proteín, ktorý transportuje serotonín, známy ako hormón šťastia. Vďaka tomu sa serotonín dlhšie udržiava v mozgu.

Okrem toho však SSRI dokážu inhibovať produkciu cytokínov. Cytokíny sú proteíny, ktoré riadia zápal a sú súčasťou reakcie imunitného systému. Náhly príliv zápalových cytokínov vedie k zlyhaniu tela, a preto naň lekári hľadajú vhodný liek.

U vážne chorých pacientov s Covid-19 sa často zistí, že majú príliš veľa cytokínov v dôsledku nadmernej reakcie ich imunitného systému na vírus, ktorá spôsobuje „cytokínovú búrku“.

3. Liek na chrípku a prechladnutie

V Británii budú testovať bežne dostupný nosový sprej, aby zistili, či dokáže zastaviť koronavírus. Voľnopredajný sprej Dual Defense obsahuje karagénan z morskej riasy na tlmenie prejavov prechladnutia a chrípky.

V britskej štúdii budú skúmať 480 zdravotníckych pracovníkov vrátane zdravotných sestier a lekárov. Polovica dostane nosový sprej s morskou riasou a druhá polovica placebo sprej bez účinku.

Odborníci potom preskúmajú, koľko pracovníkov dostalo Covid-19 a či nosový sprej s riasou funguje ako prevencia proti koronavírusu. Budú tiež merať závažnosť ochorenia u tých, ktorí sa nakazia, vrátane prípadných rozdielov v trvaní choroby, alebo dokonca v miere úmrtnosti medzi týmito dvoma skupinami.

Sprej vyrába rakúska firma Marinomed, ktorá získava suroviny zo Zanzibaru a Filipín. Špeciálna zložka je na báze karagénanu, červenej jedlej morskej riasy.

Používa sa ako zahusťovadlo v rôznych kozmetických a potravinárskych výrobkoch. Karagénan účinkuje tak, že vo vnútri nosnej dutiny a dýchacích ciest vytvára gél, ktorý slúži ako bariéra proti vírusu.

4. Liek na artritídu

Liek RoActemra obsahuje účinnú látku tocilizumab. Foto: Wirestock Images/Shutterstock.com

Tocilizumab, protizápalový liek, ktorý sa zvyčajne podáva ľuďom s reumatoidnou artritídou, vykazuje sľubné výsledky pri liečbe Covid-19. Vedci z Imperial College v Londýne informovali o predbežných výsledkoch štúdie REMAP-CAP.

Zistilo sa, že u pacientov, ktorým sa podával tocilizumab alebo iný liek rovnakej kategórie, bola o 87% vyššia pravdepodobnosť zlepšenia ich symptómov do 28 dní ako u pacientov, ktorým nebol daný liek podaný.

Tocilizumab je jedným z mnohých liekov, ktoré môžu tlmiť „cytokínovú búrku“ pozorovanú u niektorých pacientov s koronavírusom. Výsledky iných štúdií však boli zmiešané, takže sa ešte nedospelo k záveru, či má tocilizumab skutočný prínos.

5. Doplnky vitamínu D

Množstvo štúdií naznačilo, že nedostatok tohto vitamínu môže zvýšiť riziko vážneho priebehu Covid-19. Štúdie preukázali spojitosť medzi krajinami, kde slnko svieti menej, a vysokými počtami úmrtí na Covid-19.

Niekoľko výskumov ukázalo, že u tých, ktorí sú kriticky chorí s Covid-19, je pravdepodobnejšie, že majú nízke hladiny vitamínu D.

Zdroj: Info.sk, TM, jamanetwork.com, contagionlive.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

VČERA - 7:17Zdravie

Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

19:14 02.05.2025Zdravie

Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári

8:29 02.05.2025Zdravie

Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

20:06 27.04.2025Zdravie

Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku

19:43 26.04.2025Zdravie

Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.