• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 5.6.2020Meniny má Laura
15°Bratislava

Pred koronavírusom môže chrániť dobre známy liek, predchádza cytokínovej búrke

  • 20:42 15.05.2020
  • St. Louis
Pred koronavírusom môže chrániť dobre známy liek, predchádza cytokínovej búrke

Podľa vedcov by sa pri ochrane pred následkami koronavírusu mohli využiť lieky na depresiu.

Vedci tvrdia, že bežné antidepresívum môže pomôcť zmierniť príznaky koronavírusu. Vedci z lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity v USA teraz skúmajú účinnosť fluvoxamínu na pacientoch s ochorením Covid-19.

Fluvoxamín patrí do skupiny liekov nazývaných antidepresíva SSRI (Selektívne inhibítory spätného vychytávania sérotonínu) a bežne sa predpisuje buď na liečbu depresie alebo obsedantno-kompulzívnej poruchy (OCD). Funguje tak, že reguluje hladinu chemikálie nazývanej serotonín v mozgu.

Vedci sa však domnievajú, že liek môže pomôcť zabrániť „cytokínovej búrke“ v dôsledku vírusu. Cytokínová búrka je nadmernou aktiváciou bielych krviniek, ktoré do krvi uvoľňujú príliš veľké množstvo cytokínov - molekúl stimulujúcich zápal. Táto silná imunitná reakcia môže viesť k život ohrozujúcemu zlyhaniu orgánov a je hlavnou komplikáciou u vážnych prídpadov COVID-19.

Vedci zistili, že fluvoxamín znížil produkciu cytokínov u pacientov so sepsou. Profesor Alban Gaultier, výskumník z University of Virginia, povedal pre News Medical:

„Som nadšený, keď vidím výsledky tejto klinickej skúšky. Ak by sa preukázalo, že je účinná pri znižovaní príznakov Covid-19, táto liečba by bola bezpečnou a cenovo dostupnou možnosťou boja proti pandémii. Ďalej by sa tento prístup mohol uplatniť aj na iné zápalové stavy vyvolané cytokínovými búrkami, ako je sepsa.“

Tím z Washingtonskej univerzity pod vedením profesora Erica J. Lenza, plánuje otestovať účinky fluvoxamínu na 152 pacientov s Covid-19 v Illinois a Missouri. Pacienti v domácej karanténe dostanú fluvoxamín alebo placebo.

Každý deň budú musieť výskumnému tímu podávať správy o hladinách kyslíka a ďalších dôležitých znakoch, a to buď telefonicky alebo online - pomocou teplomerov, kyslíkových senzorov a monitorov krvného tlaku, ktoré im boli poskytnuté.

Vedci tvrdia, že aj keď sa liek ukáže ako neúčinný proti Covid-19, účastníci štúdie budú mať prospech z prísneho dohľadu lekárov, ktorí im pomôžu určiť, či potrebujú ďalšiu liečbu. Ako dodal Lenze:

„Použitie psychiatrického liečiva na liečbu COVID-19 môže znieť kontraintuitívne, ale nie je to o nič viac kontraintuitívne ako používanie lieku na maláriu. Tento liek existuje už desaťročia, takže vieme, ako ho bezpečne používať. Ak je účinné, mohlo by to byť ideálne liečivo pre ambulantných pacientov s Covidom.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, news-medical.net
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SpaceX pokračuje v prípravách na sobotňajší štart vesmírnej lode Crew Dragon

SpaceX pokračuje v prípravách na sobotňajší štart vesmírnej lode Crew Dragon

15:02 30.05.2020Veda

Spoločnosť SpaceX pokračuje v prípravách na plánovaný sobotňajší štart rakety Falcon 9.

Video odhaľuje, čo najlepšie zabráni šíreniu koronavírusu

Video odhaľuje, čo najlepšie zabráni šíreniu koronavírusu

20:42 13.05.2020Veda

Zábery porovnávajú kašeľ s rôznymi typmi ochrany tváre.

3 scenáre koronavírusu: Tako môže prebiehať pandémia nasledujúce dva roky

3 scenáre koronavírusu: Tako môže prebiehať pandémia nasledujúce dva roky

19:58 11.05.2020Veda

Experti odhadli tri možné verzie toho, ako sa bude pandémia vyvíjať najbližšie dva roky.

Video: Takto sa môžete nakaziť v lietadle, stačí jedno zakašľanie

Video: Takto sa môžete nakaziť v lietadle, stačí jedno zakašľanie

20:04 30.04.2020Veda

Vizualizácia ukazuje, ako môžu kvapôčky z jedného kašľa infikovať celé lietadlo.