• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 1.12.2020Meniny má Edmund
-3°Bratislava

Tvárová biometria vie odhadnúť vek a pohlavie a aj rozmazať obrazovku mobilu

  • 9:39 17.11.2020
  • Bratislava
Tvárová biometria vie odhadnúť vek a pohlavie a aj rozmazať obrazovku mobilu

Systém tvárovej biometrie disponuje rôznymi kontrolnými mechanizmami.

Dokáže napríklad odhadnúť vek a pohlavie klienta a porovnať, či vekový rozdiel medzi fotografiou na občianskom preukaze a selfie sedí. Pri tejto technológii sa takisto dá nastaviť napríklad rozmazanie obrazovky telefónu pri používaní internetového bankovníctva, ak používateľ zistí, že mu niekto hľadí cez plece, alebo ak spred mobilu odíde. Uviedol to Ján Záborský zo spoločnosti Innovatrics.

Na Slovensku a v ďalších krajinách je možné skontrolovať údaje z občianskeho preukazu s centrálnym registrom občanov, aby sa predišlo využívaniu falošných preukazov,“ dodal Záborský s tým, že firmy si navyše môžu vyhodnocovať dáta zo systému a sledovať tak ďalšie rizikové správanie. „Veľká časť tohto overovania pritom beží v pozadí a nijako teda klienta neotravuje,“ dodal Záborský.

Ako však dodali Juraj Podroužek a Miroslav Pikus zo spolku E-tika, každú technológiu je možné vytvoriť či nasadiť tak, aby dokázala čo najmenej ublížiť, alebo nezodpovedne, teda priamo s nečestným zámerom. „Predovšetkým rozpoznávanie a identifikácia tváre patrí medzi technológie, okolo ktorých prebieha na pôde Európskej komisie, či Rady Európy diskusia, či sa už nenachádzajú za tzv. červenou čiarou,“ dodali s tým, že jednou z možností, ako si pomôcť, je napríklad neukladať biometrické údaje do cloudu, neprenášať ich po sieti a nepárovať ich s menami užívateľov či ďalšími citlivými údajmi.

Užívateľ by podľa nich takisto mal byť informovaný, kedy a ako sa jeho údaje zbierajú a spracúvajú a čo sa s týmito dátami následne deje. „Firmy a verejné inštitúcie si musia uvedomiť, že je aj v ich záujme, aby sa snažili vytvárať nástroje využívajúce biometriu tak, aby nevyvolávali nedôveru spoločnosti,“ dodali Podroužek s Pikusom.

Ako to potvrdil aj riaditeľ pre rozvoj zo spoločnosti SCR Group (člen IT asociácie Slovenska) Kamil Kyzúr, dôležité je k technológiám pristupovať zodpovedne. V každom prípade treba využívať a sťahovať iba dôveryhodné aplikácie, sprístupňovať svoje osobné údaje len relevantným spoločnostiam, byť obozretný pri rôznych phishing e-mailoch a nesťahovať nedôveryhodný a nelicencovaný softvér do svojich zariadení. Radí tiež nenavštevovať nedôveryhodné webové stránky.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Röntgen starovekej egyptskej múmie odhalil udivujúci nález

Röntgen starovekej egyptskej múmie odhalil udivujúci nález

20:16 26.11.2020Veda

Pod poklopom sarkofágu sa nenachádza to, čo sme si doteraz mysleli. Múmia stará niekoľko storočí až teraz prezradila svoje tajomstvá.

Toto bežné antidepresívum môže tiež liečiť detskú rakovinu

Toto bežné antidepresívum môže tiež liečiť detskú rakovinu

20:07 22.11.2020Veda

Liek na jednu chorobu môže pomôcť aj ľuďom s úplne iným ochorením.

V Pompejach našli zachované pozostatky dvoch ľudí

V Pompejach našli zachované pozostatky dvoch ľudí

8:09 22.11.2020Veda

Na predmestí talianskych Pompejí objavili telesné pozostatky dvoch obetí výbuchu sopky Vezuv spred takmer 2000 rokov.

Vesmírna kapsula spoločnosti SpaceX sa úspešne pripojila k ISS

Vesmírna kapsula spoločnosti SpaceX sa úspešne pripojila k ISS

9:15 17.11.2020Veda

Kozmická kapsula Crew Dragon súkromnej spoločnosti SpaceX so štyrmi astronautmi, ktorá v nedeľu vyštartovala z územia Spojených štátov, sa v utorok ráno úspešne pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).