• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 1.12.2020Meniny má Edmund
-3°Bratislava

Takmer 45% detí a 5% dospelých môže byť imúnnych voči COVID-19, aj keď sa nenakazili

  • 9:37 12.11.2020
  • Svet
Takmer 45% detí a 5% dospelých môže byť imúnnych voči COVID-19, aj keď sa nenakazili

Takmer polovica detí môže byť imúnna voči COVID-19. Protilátky proti bežnému nachladnutiu pomáhajú neutralizovať koronavírus. Má ich však iba 5% dospelých.

Nová štúdia ukázala, že niektoré protilátky voči prechladnutiu tiež neutralizujú koronavírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19.

Štúdia publikovaná vo vedeckom žurnále Science skúmala viac ako 300 ľudí, ktorí nikdy nemali COVID-19. Ukázalo sa že asi päť percent dospelých má tieto všestranné protilátky.

V skupine detí do 16 rokov však protilátky malo až 44 percent účastníkov. Vedci v súčasnosti nie sú schopní vysvetliť, prečo sa prítomnosť týchto vírusových protilátok tak veľmi líši u dospelých a detí.

Štúdia vedcov UCL a Inštitútu Francisa Cricka skúmal protilátky vo vzorkách krvi odobratých pred začiatkom pandémie koronavírusu, pričom najstaršie vzorky sú z roku 2011.

Profesor Peter Openshaw z Imperial College v Londýne tvrdí, že metóda použitá vedcami je založená na prietokovej cytometrii a dokáže detekovať typy protilátok, ktoré sa v iných štúdiách nevyskytujú.

Protilátky, ktoré účinkujú aj na nový koronavírus

Vedcom sa tento objav podaril pri vývoji vysoko citlivých protilátkových testov na COVID-19. Aby zistili, ako dobre fungujú ich testy, porovnali krv pacientov s COVID-19 s pacientmi, ktorí túto chorobu nemali.

Zistili, že niektorí ľudia, ktorí neboli vystavení účinku SARS-CoV-2, mali v krvi protilátky, ktoré dokážu vírus rozpoznať. V následných testoch, ktoré potvrdili ich nálezy, zistili, že 16 z 302 dospelých (5,3%) malo protilátky proti vírusu, ale v samostatnej skupine 48 detí ich malo 21 (43,8%).

Vo vzorkách odobratých od 50 tehotných žien v máji 2018 malo päť (10 percent) tieto protilátky. Všetky vzorky krvi boli odobraté medzi rokmi 2011 až 2018, dávno predtým, ako sa v novembri 2019 objavil vírus SARS-CoV-2 vo Wu-chane.

Predpokladá sa, že protilátky sa v krvi vytvorili po prekonaní bežného prechladnutia. Hlavný autor štúdie Kevin Ng uviedol, že je potrebný ďalší výskum, aby sme pochopili, prečo sa protilátky objavujú viac u detí ako u dospelých. Môže to však závisieť od toho, či sú deti častejšie vystavené iným koronavírusom.

Tieto vyššie hladiny protilátok by tiež mohli pomôcť vysvetliť, prečo je u detí menšia pravdepodobnosť vážneho priebehu COVID-19.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, science.sciencemag.org, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Röntgen starovekej egyptskej múmie odhalil udivujúci nález

Röntgen starovekej egyptskej múmie odhalil udivujúci nález

20:16 26.11.2020Veda

Pod poklopom sarkofágu sa nenachádza to, čo sme si doteraz mysleli. Múmia stará niekoľko storočí až teraz prezradila svoje tajomstvá.

Toto bežné antidepresívum môže tiež liečiť detskú rakovinu

Toto bežné antidepresívum môže tiež liečiť detskú rakovinu

20:07 22.11.2020Veda

Liek na jednu chorobu môže pomôcť aj ľuďom s úplne iným ochorením.

V Pompejach našli zachované pozostatky dvoch ľudí

V Pompejach našli zachované pozostatky dvoch ľudí

8:09 22.11.2020Veda

Na predmestí talianskych Pompejí objavili telesné pozostatky dvoch obetí výbuchu sopky Vezuv spred takmer 2000 rokov.

Tvárová biometria vie odhadnúť vek a pohlavie a aj rozmazať obrazovku mobilu

Tvárová biometria vie odhadnúť vek a pohlavie a aj rozmazať obrazovku mobilu

9:39 17.11.2020Veda

Systém tvárovej biometrie disponuje rôznymi kontrolnými mechanizmami.

Vesmírna kapsula spoločnosti SpaceX sa úspešne pripojila k ISS

Vesmírna kapsula spoločnosti SpaceX sa úspešne pripojila k ISS

9:15 17.11.2020Veda

Kozmická kapsula Crew Dragon súkromnej spoločnosti SpaceX so štyrmi astronautmi, ktorá v nedeľu vyštartovala z územia Spojených štátov, sa v utorok ráno úspešne pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).