Títo pacienti sú pozitívni na COVID-19 aj po zotavení, môžu tak ďalej šíriť vírus

Nové zistenia naznačujú, že časť pacientov zotavených z COVID-19 môže byť stále asymptomatickými prenášačmi.
Zatiaľ čo pandémia koronavírusu si po celom svete vyžiadala vysokú daň, našťastie sa z COVID-19 uzdravili už desiatky miliónov ľudí. Nová štúdia publikovaná v odbornom časopise American Journal of Preventive Medicine bohužiaľ zistila, že mnoho z týchto jedincov môže byť stále chorých a nevedia o tom. Vedci v Taliansku tvrdia, že takmer 17 percent pacientov, ktorí sa úplne zotavili z infekcie COVID-19, má pri opakovaných kontrolách stále pozitívny test na prítomnosť vírusu.
Vedci z Agostino Gemelli University Policlinic sledovali skupinu uzdravených pacientov s COVID-19, aby zistili, ako ich telá reagujú po liečbe a karanténe. Štúdia zahŕňala 131 pacientov, ktorí spĺňali pokyny Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre ukončenie karantény po infekcii. Podľa týchto pokynov musí byť pacient bez horúčky aspoň tri dni, musí dôjsť k zlepšeniu príznakov a musí mať dva negatívne testy na COVID-19 s odstupom najmenej 24 hodín.
Zatiaľ čo skupina pôvodne spĺňala štandardy WHO na zotavenie z koronavírusu, 22 (alebo 16,7%) účastníkov malo pozitívny test na COVID počas následných skríningov. Vedci dodávajú, že u pacientov, ktorí stále majú bolesti v krku a upchatý nos, je pravdepodobnejšie, že u nich bude test opätovne pozitívny. Ako uviedol v tlačovej správe vedúci výskumu Francesco Landi:
"Naše objavy naznačujú, že pozoruhodná miera uzdravených pacientov s COVID-19 môže byť stále asymptomatickými nosičmi vírusu. Hlavnou otázkou pre obmedzenie pandemickej infekcie SARS-CoV-2, na ktorú si ešte musíme odpovedať, je, či pretrvávajúca prítomnosť vírusových častíc znamená, že pacienti sú stále nákazliví.“
Výsledky tiež nepreukázali žiadny významný rozdiel vo veku alebo pohlaví pacientov s pozitívnym alebo negatívnym testom. Žiadny zo zotavených pacientov nemal horúčku a všetci hlásili zlepšenie ich stavu predtým, ako im vyšiel pozitívny test.
Medzi príznaky, ktoré veľká časť skupiny naďalej hlásila, patrili únava (51%), ťažkosti s dýchaním (44%) a kašeľ (17%). Neboli však hlavným faktorom pri pozitívnom alebo negatívnom teste. Iba bolesti v krku (18% oproti 4%) a rinitída (27% oproti 2%) sa pozorovali omnoho viac pozitívnych pacientov ako u negatívnych pacientov. Ako v závere dodáva Landi:
„Lekári a vedci sa zamerali na akútnu fázu COVID-19, je však potrebné nepretržité sledovanie dlhotrvajúcich účinkov po prepustení.“

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.