V strede ľudskej lebky objavili nový orgán. Pred lekármi sa skrýval niekoľko storočí

Prevratný anatomický nález sa uskutočnil niekoľko storočí po vzniku lekárstva, ako ho poznáme.
Predstavte si prekvapenie lekárov, ktorí by pomocou vpichnutia rádioaktívnej glukózy do krvi a následným pozorovaním pomocou magnetickej rezonancie a CT našli v tele pacienta nový orgán. Presne to sa stalo Holanďanom, ktorí sa v telách pacientov s rakovinou prostaty týmto spôsobom snažili vypátrať možné metastázy.
Radiačný onkológ Wouter Vogel z Holandského inštitútu rakoviny ostal v šoku, keď v oblasti zadného nosohltanu pacienta spozoroval podlhovastú štruktúru, ktorá však ničím nepripomínala karcinóm. Podľa všetkého ide o pár slinných žliaz, ktoré si dodnes nevšimol žiadny lekár.
„Ľudia majú tri páry slinných žliaz, ale ani jeden sa nenachádza na tomto mieste,“ hovorí prekvapený Vogel. „Dodnes sme si mysleli, že jediné slinné a hlienové žľazy v nosohltane sú mikroskopicky malé, je ich okolo tisíc a sú rozptýlené po sliznici. Predstavte si, akí sme museli byť prekvapení, keď sme našli toto,“ dodáva onkológ.
Orgán je pozorovateľný aj bez mikroskopu
Slinné žľazy produkujú sliny, ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkciu tráviacej sústavy človeka. Najviac tekutín produkujú veľké slinné žľazy, ktoré delíme na príušnú, podsánkovú a podjazykovú.
V tele sa nachádza aj ďalších tisíc malých slinných žliaz, ktoré sú rozmiestnené po celej ústnej dutine a nosohltane, no tie sú také malé, že bez mikroskopu by sa dali len ťažko pozorovať.
Vogelov nález je väčší ako malé slinné žľazy. Podľa všetkého ide o štvrtý pár veľkých slinných žliaz, ktorý sa nachádza za nosom a nad podnebím v blízkosti stredu ľudskej lebky.
Podľa orálneho chirurga Matthijsa Valstara z Amsterdamskej univerzity majú nové slinné žľazy unikátne stavebné prvky. Žľazy našli na snímkach všetkých 100 pacientov, ktorí sa zúčastnili štúdie, a neskôr aj u dvoch pitvaných mŕtvol. „Pokiaľ vieme, takáto štruktúra sa nespomína v žiadnom predošlom anatomickom opise,“ píšu lekári v štúdii.
Doktori zatiaľ predstavili hypotézu, že žľazy slúžia na zvlhčovanie nosohltana a hltana a uľahčenie prehĺtania. Keďže sa nachádzajú na endoskopicky ťažko prístupnom mieste, chirurgovia si ich doteraz nevšimli, hoci bolo možné spozorovať ich vývody. Tie však zrejme dodnes neboli správne identifikované.
Je síce pravda, že bežná magnetická rezonancia a CT sa využívajú už desiatky rokov, no na lokalizovanie rakoviny prostaty sa len nedávno začala používať špeciálna technológia PSMA-PET/CT, ktorá funguje na podobnom princípe, akurát je presnejšia. Tá sa tiež postarala o náhodný nález.
Nové slinné žľazy budú podrobené ďalšiemu výskumu. Vedci však zatiaľ prízvukujú, že by sa na ne mal brať ohľad pri liečbe rakoviny rádioterapiou, pretože slinné žľazy vo všeobecnosti sú veľmi náchylné na poškodenie vplyvom takejto liečby.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.