• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 22.1.2021Meniny má Zora
10°Bratislava

Pitvy pacientov s COVID-19 prekvapili vedcov, túto látku našli v ich pľúcach

  • 20:14 09.10.2020
  • Švédsko
Pitvy pacientov s COVID-19 prekvapili vedcov, túto látku našli v ich pľúcach

Pitvy pacientov s COVID-19 odhalili, že nový koronavírus zaplnil ich pľúca zvláštnym tekutým „želé“.

U pacientov so závažným priebehom COVID-19 je častým javom poškodenie a zlyhanie pľúc. V niektorých prípadoch sa u pacientov, ktorí zomreli na COVID-19, objavil zvláštny vedľajší účinok choroby. Ich pľúca zaplnil tekutý gél.

Vedci vo Švédsku zistili, že gél v pľúcach tvorí kyselina hyalurónová. Ich závery publikované v odbornom časopise Journal of Biological Chemistry by mohli pomôcť vedcom, aby vyvinuli nové spôsoby liečby.

"Existujú už také terapie, ktoré buď spomaľujú produkciu tohto želé v tele alebo rozkladajú želé pomocou enzýmu. Naše zistenia môžu tiež vysvetliť, prečo sa zdá, že kortizón má vplyv na COVID-19,“ uviedol v stanovisku výskumník z Umeå University Urban Hellman.

Hellman a jeho tím tvrdia, že skeny kriticky chorých pacientov s COVID-19 odhalili biele škvrny v pľúcach. Pitvy následne odhalili priehľadné tekuté želé, ktoré je veľmi podobné vzhľadu pľúc človeka, ktorý sa utopil. Pred štúdiou vedci nevedeli, odkiaľ gél pochádza.

Záhadný gél v pľúcach pacientov s COVID-19 tvorí kyselina hyalurónová

Tím vedcov z Umeå University teraz dospel k záveru, že želé je tvorené látkou zvanou hyaluronan alebo kyselina hyalurónová. Ide o polysacharid, čo je uhľohydrát ako škrob, ktorého molekuly sú z veľkej časti tvorené molekulami cukru.

Hyaluronan bežne nájdete v ľudskom tele a je užitočný pri interakcii so spojivovým tkanivom. Hyaluronan tiež zohráva úlohu v počiatočných štádiách hojenia rán. Vedci látku dokážu reprodukovať aj synteticky. Kyselina hyalurónová sa bežne používa na ošetrenie vrások a zväčšenie pier.

Jediné miesto, kde by hyaluronan nemal byť, je v pľúcach. Keďže táto látka dokáže viazať vodu so svojimi dlhými molekulami a vytvárať želé, môže byť pre pacientov s COVID-19 fatálna. Jej tvorba v pľúcach vedie k potrebe umelej pľúcnej ventilácie a môže spôsobiť zlyhanie pľúc.

S novým zistením je možné použiť už známe lieky

Autori štúdie tvrdia, že nové zistenia o kyseline hyalurónovej môžu pomôcť výskumníkom zamerať sa na prevenciu tvorby tejto látky v pľúcach. Štúdia odhaľuje, že liek Hymecromone môže spomaliť produkciu hyaluronanu spôsobeného inými chorobami, ako je žlčníkový záchvat. Existuje tiež enzým, ktorý štiepi hyaluronan. Spravidla sa používa na zvrátenie neúspešných kozmetických zákrokov.

Ďalším liekom, ktorý dokáže znížiť množstvo hyaluronanu v tele, je kortizón. Vedci tvrdia, že podľa britskej štúdie má kortizónový liek dexametazón pozitívne účinky na kriticky chorých pacientov s koronavírusom. Ako dodáva Hellman:

„Predtým sa predpokladalo, že sľubné predbežné výsledky budú spojené s celkovými protizápalovými vlastnosťami kortizónu, ale okrem týchto presvedčení môže kortizón tiež znižovať produkciu hyaluronanu, čo môže znižovať množstvo želé v pľúcach.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, umu.se, jbc.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Šírenie koronavírusu: Rozprávanie je rovnako rizikové ako kašeľ

Šírenie koronavírusu: Rozprávanie je rovnako rizikové ako kašeľ

20:42 20.01.2021Veda

Drobné aerosóly s vírusom, ktoré sa uvoľnia pri hovorení, pretrvávajú vo vzduchu dlhšie ako väčšie kvapôčky z kašľa.

Malé deti majú mimoriadne nízku vírusovú nálož, antigénové testy ich nemusia zachytiť

Malé deti majú mimoriadne nízku vírusovú nálož, antigénové testy ich nemusia zachytiť

21:20 19.01.2021Veda

Seniori majú až 16-násobne vyššiu vírusovú nálož, ako malé deti. Antigénové rýchlotesty nemusia byť tak efektívne, ako u dospelých.

Na ISS majú stále problém s unikajúcim kyslíkom, posádka v ohrození nie je

Na ISS majú stále problém s unikajúcim kyslíkom, posádka v ohrození nie je

18:04 19.12.2020Veda

Kozmonautom sa stále nepodarilo vyriešiť problém s unikajúcim kyslíkom na ruskom segmente Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) v module Zvezda.

Kamera v mobilnom telefóne môže zachytiť koronavírus

Kamera v mobilnom telefóne môže zachytiť koronavírus

8:19 18.12.2020Veda

Vedci odhalili ďalší spôsob diagnostiky ochorenia COVID-19.

Na Medzinárodnej vesmírnej stanici opäť nefunguje zariadenie na výrobu kyslíka

Na Medzinárodnej vesmírnej stanici opäť nefunguje zariadenie na výrobu kyslíka

16:37 12.12.2020Veda

Systém na výrobu kyslíka na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) je opäť nefunkčný pre problémy s tlakom.