Toto je najjednoduchší spôsob, ako dlhodobo znížiť krvný tlak

Jednoduchý a pritom efektívny krok pomáha udržiavať krvný tlak na nižšej úrovni.
Pravidelné monitorovanie krvného tlaku môže pomôcť motivovať ľudí k tomu, aby jeho hladinu ďalej udržiavali na nižšej úrovni. Štúdia publikovaná vo odbornom časopise Journal of Hypertension potvrdila, že ľudia, ktorí si pravidelne merajú tlak, sú úspešnejší pri jeho znižovaní.
Vysoký krvný tlak alebo hypertenzia je nebezpečný stav, ktorý spôsobuje poškodenie krvných ciev a vedie k život ohrozujúcim stavom, ako je infarkt a mŕtvica. Problém je v tom, že vysoký krvný tlak nemá žiadne zjavné príznaky.
Štúdia naznačuje, že samokontrola krvného tlaku povzbudzuje ľudí s hypertenziou k cvičeniu. „Vieme, že pravidelné aeróbne cvičenie znižuje krvný tlak v priemere o rádovo päť až sedem bodov a toto zníženie je ešte väčšie u osôb s vyšším základným krvným tlakom,” uviedla prvá autorka štúdie, Amanda Zaleskiová.
Meranie tlaku ľudí motivuje, aby si výsledky udržali
Vo výskume bol pacienti s hypertenziou po dobu 12 týždňov zapojení do tréningového programu aeróbneho cvičenia. Vedci polovicu z nich naučili, aby si pred cvičením a po ňom sami zmerali krvný tlak, zatiaľ čo druhá polovica tak neurobila.
Všetci museli trikrát týždenne cvičiť 40 - 50 minút aeróbne cvičenie strednej intenzity. Pacienti si mohli všimnúť, že počas dní, kedy cvičili, bol ich tlak skutočne nižší.
Podľa Zaleskiovej existuje len veľmi málo chronických stavov, ktoré takto reagujú na cvičenie. Ako uviedla: “Predstavte si, že jedinec s nadváhou / obezitou zhodí päť až sedem kíl po jedinom cvičení?“
Na konci 12 týždňov pocítila skupina, ktorá si merala tlak, zníženie krvného tlaku o 10 bodov, zatiaľ čo druhá skupina znížila svoj tlak iba o 5 bodov.
Štyri týždne po ukončení štúdie skupina so sebakontorlou tlaku stále cvičila, pričom ostala na približne 70 % úrovni predchádzajúceho tréningu. Druhá skupina však cvičila iba na 30 % svojej predchádzajúcej úrovne.
Ľudia pokračujú v cvičení, keď vidia pozitívne účinky
Pokračovanie v samokontrole krvného tlaku tiež povzbudilo túto skupinu, aby sa zapojila do väčšej fyzickej aktivity a cvičila najmenej 45 minút, približne 3-krát týždenne. Na porovnanie, fyzická aktivita druhej skupiny klesla na 19 minút jeden deň v týždni.
Podľa Zaleskiovej ich štúdia preukázala, že účinky merania krvného tlaku pretrvávajú dlhodobo. Účastníci aj po skončení výskumu pokračovali v cvičení a neodradil ich ani každodenný stres. Motiváciu si udržali najmä vďaka tomu, že videli výsledky svojho úsilia na tlakomere.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.