5 príznakov COVID-19, ktoré trvajú najdlhšie

Tieto príznaky koronavírusu patria medzi najčastejšie, ktoré pretrvávajú aj niekoľko mesiacov.
COVID-19 je infekčné ochorenie, ktoré od vypuknutia pandémie v decembri 2019 diagnostikovali už vyše 30 miliónom ľuďom na svete. Medzi jeho najbežnejšie príznaky patrí vysoká telesná teplota, kašeľ a strata čuchu a chute.
V prípade, že nešťastne ochoriete na koronavírus, môžu sa u vás vyskytnúť aj príznaky, ktoré trvajú niekoľko mesiacov. Jednou z krajín, ktorá má s takýmito prípadmi najbohatšie skúsenosti, je Veľká Británia, v ktorej zaznamenali príznaky „dlhého COVID-u“ u 300-tisíc ľudí. 60-tisíc z nich pociťovalo príznaky ochorenia aj po troch mesiacoch od nakazenia.
Nezisková organizácia Mayo Clinic, zamestnávajúca viac ako 4.700 lekárov a vedcov, upozorňuje, že dlhodobými príznakmi koronavírusu sú ohrození najmä starší ľudia a ľudia trpiaci chronickými ochoreniami.
Docentka odboru verejného zdravia na Southamptonskej univerzite Nisreen Alwanová definuje takzvaný „dlhý COVID“ ako nákazu koronavírusom, ktorá „sa nevylieči v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov od počiatočných príznakov, ktoré naznačovali COVID bez závislosti od testovania.“
Jedným z najčastejších príznakov, ktoré sa pri dlhom COVID-e vyskytujú, je slabosť. Patrí k nej aj kašeľ, dýchavičnosť, bolesť svalov a končatín a tlak na hrudi. V niektorých prípadoch pretrváva vyrážka, búšenie srdca, horúčka, bolesť hlavy, hnačka a mravčenie.
„Veľmi často dochádza k recidíve príznakov, keď sa zdá, že ste sa už vyliečili, no príznaky sa opäť vrátia,“ uzavrela Alwanová na panelovej diskusii o príznakoch, prognóze a stratégiách pri boji proti dlhému COVID-u.
Podľa Mayo Clinic sa dlhý COVID môže dostaviť aj u pacientov, ktorí mali spočiatku mierny až ľahký priebeh ochorenia. „Väčšina ľudí nakazených COVID-19 sa celkom uzdraví v priebehu niekoľkých týždňov. Niektorí – aj v prípade, že mali len mierne príznaky ochorenia – ale pociťujú príznaky aj po počiatočnom uzdravení.“

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.