Pre tehotné ženy neexistuje bezpečná dávka kávy

Ak sa ženy chcú vyhnúť riziku potratu, nízkej pôrodnej hmotnosti dieťaťa a pôrodu mŕtveho dieťaťa, nemali by prijímať kofeín.
Tehotné ženy by sa mali úplne vyhýbať káve, ak nechcú riskovať potrat, nízku pôrodnú hmotnosť dieťaťa a pôrod mŕtveho dieťaťa. K tomuto záveru dospela štúdia účinku kofeínu počas tehotenstva.
Výskum publikovaný vo vedeckom žurnále BMJ Evidence-Based Medicine analyzoval viac ako 1200 štúdií, pričom našiel dôkazy o piatich negatívnych účinkoch kofeínu počas tehotenstva: potrat, pôrod mŕtveho dieťaťa, nízka pôrodná hmotnosť, akútna leukémia v detskom veku a nadváha a obezita v detskom veku.
Kávový priemysel však výsledky štúdie neuznáva a radí konzumentom, aby sa držali smerníc, ktoré povoľujú tehotným ženám dve stredne silné kávy (200 mg) denne, uvádza The Guardian.
Veľká väčšina tehotných žien konzumuje kofeín, ktorý sa tiež nachádza v energetických nápojoch a v nižších hladinách aj v kole, čokoláde a čaji.
Každá šálka kávy zvyšuje riziko
Nový výskum profesora Jacka Jamesa z Univerzity v Reykjavíku dospel k záveru, že súčasné zdravotné odporúčania si vyžadujú „radikálnu revíziu“.
„Kumulatívne vedecké dôkazy podporujú tehotné ženy a ženy uvažujúce nad tehotenstvom, aby sa vyhli kofeínu,“ uvádza sa v správe.
James uviedol, že osem z každých deviatich štúdií o kofeíne a potratoch našlo „významné spojenie“. Niektoré ukázali, že spotreba kofeínu zvýšila riziko potratu o tretinu, a iné uviedli, že riziko sa zvyšuje s každou ďalšou šálkou kávy.
Štyri z piatich pozorovacích štúdií o pôrode dieťaťa po 20 týždňoch tehotenstva hlásili zvýšené riziko súvisiace s kofeínom. U žien konzumujúcich vysoké dávky sa riziko zvýšilo až päťnásobne. Sedem z 10 štúdií o nízkej pôrodnej hmotnosti našlo súvislosť s kofeínom.
British Coffee Association pre The Guardian uviedla, že Jamesova štúdia nepreukázala príčinnú súvislosť a vyzvala tehotné ženy, aby sa držali súčasných zdravotníckych pokynov.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.